Dotácia na zateplenie vám pomôže získať cez 500 tisíc

Zateplenie vášho domu predstavuje značnú sumu, ktorá sa však postupne vráti v podobe nižšej potreby vykurovania. Navyše v súčasnosti môžete využiť štedrú štátnu dotáciu, ktorá vám pomôže znížiť náklady. Pozrime sa na základné informácie.

Izolácia budovy

Na širokú škálu projektov môžete využiť štátne dotácie vo výške niekoľko sto tisíc. Takto môžete napríklad izolovať vonkajšie steny, strešné priestory, stropy a podlahy v existujúcich domoch. Štátna pomoc sa vzťahuje aj na zatepľovanie domov vrátane zimných záhrad. Určite vás však bude zaujímať aj to, že môžete pomôcť vymeniť okná, dvere a iné stavebné otvory. Aj v tomto prípade dostanete dotáciu. Kto môže požiadať o grant?

Kto môže požiadať o dotáciu?

Snom mnohých majiteľov domov je získať štedrú štátnu dotáciu na výmenu okien alebo zateplenie a ušetriť náklady nielen počas zatepľovania, ale aj v budúcnosti. O dotáciu ako takú však môže požiadať len vlastník existujúceho domu. Keďže ide o podporu pre existujúce budovy, nie pre novostavby, je tiež potrebné predložiť dôkaz, že budova má dátum podania žiadosti o stavebné povolenie pred 1. júlom 2013. Dotáciu je potom možné použiť aj na pamiatkovo chránené budovy.

Koľko sa dá získať?

Štátna dotácia na zateplenie je veľmi štedrá. Môžete dokonca získať až päťdesiat percent celkových oprávnených nákladov. Táto suma môže byť maximálne 650 000 EUR. Vo všeobecnosti platí, že čím kvalitnejšie riešenie izolácie si vyberiete, tým vyššiu celkovú úroveň podpory môžete od štátu získať. Výsledná suma závisí aj od celkovej zateplenej plochy, ako aj od energetickej náročnosti vašej budovy.

Grant je príležitosťou získať až polovicu nákladov na zateplenie alebo výmenu okien