Svetelný koreň ako potravina budúcnosti
Lieči, omladzuje, dodáva energiu. Svetelný koreň je zaujímavou rastlinou, ktorá sa stále často skloňuje ako superpotravina budúcnosti. Je na čase, aby sme si ho vysadili aj u nás na záhrade. Ako na to?
Dlhá cesta do Európy
Zatiaľ čo v Číne sa svetelný koreň pestuje už veľa rokov, do Európy zavítal len relatívne nedávno. Zo svojich ciest si ho priviezli objavitelia Ázie niekedy pred sto rokmi av Nemecku ho začal pestovať Robert Steiner.
Práve tento muž je považovaný za priekopníka náuky o tejto plodine na našom kontinente. Učil ľudí, ako majú svetelný koreň pestovať a ako ho žať.
Plodina sama o sebe sa nazýva jam čínsky a nájdete ju aj pod ďalšími názvami. Často sa používa pojem yam, shan yao, alebo jednoducho čínsky svetelný koreň. Táto plodina patrí do čeľade Dioscoreaceae, kde sa združuje okolo 650 druhov rastlín.
Toľko živín na jednom mieste
Svetelný koreň vás uchváti svojimi vlastnosťami. Podľa tradičnej medicíny totiž dokáže omladzovať, a to vďaka silnému zastúpeniu prospešných látok. Kremík, ktorý je v rastline obsadený, je vhodný na priame vstrebanie pre človeka. Koreň má pozitívny vplyv na šedú kôru mozgovú. Okrem toho je koreň plný energie. Táto plodina je hojne využívaná ľuďmi, ktorí prechádzajú na pránickú výživu.
Koreň je bohatý na škroby, tuky a bielkoviny, ale aj saponíny, vitamíny a stopové prvky. Zloženie svetelného koreňa posilňuje funkciu obličiek a sleziny, skrášľuje ale aj pleť a pôsobí ako výživa pre vlasy. Nálev z listov posilňuje nervovú sústavu a lieči kašeľ alebo astmu. Pomáha tiež pri liečbe cukrovky.
Pestuje sa v debne
Aby ste následne nemuseli rozkopať celú záhradu, pestujte svetelný koreň v debne, ktorá bude aj meter vysoká. Následne stačí vybrať bočnicu a žať. Do väčšiny priestoru debny vložte kremičitý piesok, až nahor dajte trochu slamy a asi päť centimetrov zeminy. Keby ste pestovali rastlinu v zemi, koreň bude príliš úzky.
Svetelný koreň vám poskytne živiny na dlhé obdobie zimy.