Aké prikrývke dáte prednosť vy?

Poznáte niečo príjemnejšieho a blahodárnějšího pre telo a dušu človeka, než je spánok? My nie! Spánok je navyše zdravý. Podieľa sa na ňom však veľa faktorov, ako vhodná miestnosť, kvalitná posteľ, rošt či matrac. Zabúdať by sme však nemali ani prikrývky a vankúše, ktoré majú na plnohodnotnom odpočinku leví podiel. Čo môže byť príjemnejšie ako mäkučká nadýchaná prikrývka?

Najzákladnejšie rozdelenie prikrývok je podľa použitého materiálu na ich výplň. Vyberať teda môžeme medzi prírodnými a umelými materiálmi. Medzi prírodný materiál sa najčastejšie radí kvalitné husacie aj kačacie perie. Dobre udržuje teplo, odvádza pot a je ľahké. Ocenia je predovšetkým „zmrzlíci“. Vzduch medzi perím sa ohreje a teplo sa tam potom drží dlho. Vďaka tomu a dobrému odvádzanie vlhkosti sú vhodné aj pre reumatikov. Možno ich prať v špeciálnom pracom prostriedku, sušiť potom buď vo veľkoobjemové sušičke alebo na vzduchu, ale chcú často natriasať. Ak túžite skôr po umelom vlákne, vyznačuje sa jednoduchšie údržbou. Na trhu sa objavujú navyše stále nejaké novinky, medzi ktorými si nájde svoje aj problematický spáč.

Pokrývku z umelého vlákna si najčastejšie zaobstarávajú alergici. Je tiež vhodná pre deti, u ktorých nie je isté, či je nejaká alergia nepostihne. Obľúbená je tiež u „šetrílka“, pretože patrí k tým najlacnejším peřinám. Perú sa v práčke podľa návodu na etikete, väčšinou dobre znáša aj vyššie teploty. Veľmi obľúbené sú aj ľanové prikrývky, ktoré v zime hrejú, v lete chladí a skvele pohlcujú vlhko. Vyhľadávajú ju páry, kde má každý inú potrebu tepla. Vlna sa totiž prispôsobí telesnej teplote. Takže si ju kupujú aj tí, ktorí nechcú mať viac sád prikrývok. Vlna má samočistiacu schopnosť, časté čistenie nie je nutné. Keď už ale bude potrebné ju vyprať, tak jedine v čistiarni, pretože praním by splstnatené.