Pražské letisko oproti okolitým hlavným mestám stráca. Do Varšavy lieta turistov viac

Na letisku Václava Havla v Prahe sa v tohtoročnom prvom polroku vybavilo vyše 7,8 milióna cestujúcich. Oproti iný letiskám v strednej Európe je to však stále málo. Praha jednoducho nedokáže vyťažiť zo záujmu o lietanie, ktorý v posledných rokoch stále stúpa. V Budapešti, Viedni, Varšave aj Berlíne rastú počty cestujúcich rýchlejšie.

V čom je teda problém? Podľa odborníkov tkvie predovšetkým v tom, že v Prahe cestujúci na rozdiel od iných letísk takmer neprestupujú. Aj napriek sľuby politikov, že sa pražské letisko stane významným prestupným bodom, počet ľudí, ktorí by tu menili rokov, skôr klesá. Ešte v roku 2008 prestupovalo na pražskom letisku vyše 1,2 milióna ľudí ročne. Lenže vlani to bolo len 179 tisíc, čo je oproti roku 2008 pokles až o 85 percent. Menej prestupujúcich samozrejme znamená menšie tržby pre letisku obchody a reštaurácie, a aj celkovo nižšie výnosy letiska.

Kam lietame z Prahy najčastejšie?

Najviac pasažierov sa prepravilo na linke Praha – Londýn. Na tejto linke sa v priemere uskutoční až 95 letov týždenne. Ďalej sa veľa lieta aj do

  • Paríža
  • Amsterdame
  • Moskvy

Medziročný nárast počtu odbavených cestujúcich sa však podľa letisko zatiaľ pohybuje na hornej hranici očakávaní. Vraj je to hlavne vďaka novým spojom a tiež príchodu troch nových dopravcov. Najväčší nárast bol zaznamenaný na linkách do Amsterdamu, tureckej Antalye a katarského Dauha.

Stále je čo zlepšovať

Celkovo sa očakáva, že letisko tento rok odbaví cez 17 miliónov cestujúcich, čo bude zase o trochu viac ako vlani, kedy ich bolo približne 16,8 miliónov. Napriek tomu sa však zdá, že pražské letisko úplne nedokáže využiť potenciál, ktorý turisti predstavujú, a iné okolité letiská nad ním stále víťazí. Rozhodne teda stále je na čom opracovať, aby česká metropola prilákala viac cestujúcich. Možno viac liniek, lepší komfort, dopravná dostupnosť? To už je na vedení letiska.