5 tipov proti vzniku akné

Máte pocit, že ste vyskúšali všetko, no akné na vaše pleti nie a nie zmiznúť? Pre to, aby vaša pokožka bola opäť čistá a žiarivá, pravdepodobne musíte vykonať niekoľko zmien. Ako začať? Pre inšpiráciu vám prinášame niekoľko tipov.

Chce to čas

Používanie stále nových a nových produktov proti akné sa môže javiť ako cesta správnym smerom, v skutočnosti ale takýto postup môže akurát podráždiť pokožky a zhoršiť prejavy akné. Poriadna a účinná liečba akné si vyžaduje čas. Známky zlepšenia môžete pozorovať po niekoľkých týždňoch, rapídne zlepšenie nezriedka prichádza po 2 či 3 mesiacoch, spravidla to trvá aj dlhšie.

Poznajte príčinu vzniku akné

Ak po niekoľkých týždňoch či mesiacoch nevidíte žiadne zlepšenie, pridajte do svojho liečebného plánu ďalší produkt proti akné. Tento prístup vám pomôže zacieliť na rôzne príčiny vzniku akné – baktérie, upchaté póry, mastná pleť či zápal kože. Podstatou tohto prístupu je použitie rôznych druhov liečivej kozmetiky s rôznym zložením. Látka benzoylperoxid napríklad bojuje proti množeniu baktérie Propionibacterium acnes, retinoidy znižujú nadbytočnú olejnatosť pletí a kyselina salicylová zmierňuje zápaly a pomáha bojovať proti upchatým pórom.

liečba akné

Riaďte sa pokynmi odborníkov

Ako na akné? No, niekedy to nejde inak ako s lekárskou pomocou. Ak sú prejavy akné ozaj masívne, je lepšie požiadať o radu skúseného dermatológa. Ten vytvorí liečebný plán šitý presne na mieru človeku, ktorý trpí akné. Liečba akné sa môže javiť ako pomerne priamočiara, no môže byť veľký rozdiel v tom čo, v akom množstve a ako často treba užívať. Ak vašu liečbu riadi odborník, odporúčame vám, aby ste sa dôsledne riadili jeho pokynmi a použili všetko a tak, ako to stanovil v liečebnom pláne.

Kedy a ako umývať?

Pokožka náchylná na vznik akné býva veľmi citlivá. Jej nadmerné umývanie môže spôsobiť problémy rovnako ako v prípade, že by ste jej hygiene nevenovali dostatok pozornosti. Ak chcete pri liečbe akné dosiahnuť potrebné výsledky, dermatológovia odporúčajú umývať si tvár po zobudení, pred tým, ako idete spať a vždy, keď je spotená. Dôležitý je ale tiež spôsob umývania. Ak je pleť mastná či špinavá, pokušenie zniesť túto nečistotu zo sveta je naozaj veľké. Pozor – tvár treba umyť, ale nie drhnúť! Akékoľvek drsnejšie čistenie pleti náchylnej na akné môže vaše ťažkosti ešte zvýrazniť.

liečba akné

Myslite na veci okolo vás

Vankúše, obliečky, šatky, klobúky a mnoho iných vecí, ktoré sa dotýkajú vašej citlivej pokožky. Nezabúdajte, že aj na ich povrchu sa hromadia odumreté kožné bunky, baktérie a nečistoty, ktoré môžu prispieť k upchatiu pórov. Dbajte preto nielen na stav vašej pokožky, ale aj čistotu povrchov, s ktorými prichádza do styku.