Nikotínové žuvačky v praxi a ich budúcnosť

Prestať užívať pravidelne tabakové výrobky, to je o čo tu beží. So svojím zlozvykom na svete bojuje nespočet ľudí. Často premýšľa, kedy je najlepšia doba prestať. Najčastejšie sa táto túžba spája s príchodom nového roku, kedy si všetci dávame nové predsavzatia. Ľudia, ktorí sa rozhodli pre elimináciu alebo úplné vylúčenie užívania tabakových výrobkov zo svojho života, sa obávajú hneď v niekoľkých aspektoch. Medzi najhlavnejšie z nich patria:

  • obava o svoje zdravie,
  • financie – používanie tabakových výrobkov totiž nie je lacná záležitosť,
  • túžba založiť rodinu,
  • získanie lepšej fyzickej kondície.

Pomocníci k vysnenému cieľu

Keď sa pravidelný používateľ tabakových výrobkov rozhodne, jeho prvé kroky vo väčšine prípadov vedú rovno do lekárne. Na trhu je v ponuke mnoho výrobkov, vďaka ktorým je možné si k cieľu pomôcť. K najčastejšie kupovaným sa radia nikotínové náplasti či žuvačky. Avšak tieto pomôcky, ktoré sľubujú ľahšie odvykanie sa tiež prejavia v peňaženkách.

Je to v hlave

Avšak aj také produkty sa veľmi často míňajú účinkom. A to z jedného prostého dôvodu, prvotný impulz musí pochádzať z hlavy konzumenta a ten musí byť úplne presvedčený o tom, že sa rozhodol správne. Ako mnohí odborníci cez adiktológiu hovoria: „Podstatné pri odvykaní je uvedomenie si, že chcem! Podporné prípravky sú iba berlička, nie riešenie.

S takýmto rozhodnutím sa ale spája aj kompletná zmena životného štýlu, vrátane zmeny každodenných rutinných zvykov a rituálov. Ľudia totiž zrazu zisťujú, že vychutnať si rannú kávu bez toho, aby si zapálili, nebude vôbec ľahké. Ťažkým pokušením môže byť aj alkohol a dobré jedlo, s ktorými majú chuť na tradičné tabakové výrobky ich používatelia často v úzkom spojení.

Na svete ale existuje mnoho rád, ako sa závislosťou zatočiť.

  • Obujte si tenisky – fyzická aktivita je totiž v boji proti konzumácii úspešná,
  • vyhnite sa nástrahám v podobe činností, ktoré vám evokujú chuť na cigaretu,
  • obmedzte vystavovanie sa stresovým a náporovým situáciám,
  • znížte prísun kofeínu,
  • zabavte svoju myseľ.

Podľa adiktológov ale nejde všetko zo dňa na deň. K razantným krokom sa najprv uchyľuje väčšina konzumentov, ktorí chcú so svojím zvykom skoncovať. Behom pár dní sa ale k svojmu dennému rituálu vracia. Často sa tak dostanú do slučky, z ktorej nemožno von.

Prestupná stanica

Najväčšia účinnosť sa predpokladá pri postupnom upúšťaní od pravidelného návyku. Niektorí konzumenti volia takzvanú prestupnú stanicu. Preto, aby si pomohli od svojho každodenného zvyku, sa rozhodli najprv použiť iné alternatívy, napríklad elektronické výrobky či zariadenia na zahrievaný tabak, medzi ktoré novo patrí aj Pulze.

S touto prestupovou stanicou ešte nie je vyhrané, aj tu je dôležité si uvedomiť, aký bol počiatočný cieľ. Pokiaľ sa ale silnému konzumentovi tradičných tabakových výrobkov podarí presedlať na nové technológie, aspoň sa tak uchýlil k menej škodlivému variantu svojho rituálu.