Zvoliť kuchyňu hotovú alebo na mieru? Podľa čoho sa rozhodovať?

Kuchyňa je srdcom vášho domova. Bez poriadnej kuchyne nemôže domácnosť jednoducho fungovať. Kuchyňu potrebujeme na prípravu zložitých pokrmov, ale aj keď si robíme napríklad len vajíčka. Skrátka a dobre, kuchyňa je súčasťou každej domácnosti. A jedná sa o jednu z najpoužívanejších častí vášho domova – jednotlivé časti dostávajú dosť zabrať. V kuchyni totiž panuje horúco, vlhko a často je tu vyššie riziko oderov. Pokiaľ si vyberáme novú kuchyňu, môžete si vybrať už hotovú alebo na mieru.

Cena

Jedným z aspektov, podľa ktorých sa budete rozhodovať medzi kuchyňou na mieru a tou už prefabrikovanou, je cena. Je samozrejmé, že kuchyňa na mieru vás môže vyjsť drahšie. Neplatí to ale vždy. Materiálov a jednotlivých súčastí (úchytky, pánty, rôzne spôsoby otvárania skriniek) je veľa a vyskytujú sa aj v rôznych cenových reláciách. Takže je možné získať aj lacnú kuchyňu na mieru – pokiaľ zľavíte z niektorých požiadaviek (napríklad namiesto elektricky otvárateľných skriniek zvolíte klasickejšie varianty).

Jedinečnosť

Pokiaľ túžite po kuchyni, ktorá presne splní vaše požiadavky, rozhodnete sa pravdepodobne pre kuchyňu na mieru. Tu sa nemusíte vôbec prispôsobovať, môžete voliť farby a materiály podľa vlastného vkusu. Veľkosť skriniek si môžete vybrať podľa vlastného uváženia a prispôsobiť si môžete aj výšku, v akej bude pracovná doska. Ak ste napríklad vyššia, štandardná výška pre vás môže byť nepohodlná. Je ľahšie kuchynskú linku zladiť s ostatnými časťami interiéru (napríklad ak má byť spojená s obývacou izbou).

Využitie priestoru

Niektoré priestory môžu byť značne náročné. Stĺpy, výklenky či skosené stropy môžu predstavovať pasce, na ktoré sa s už hotovou prefabrikovanou kuchyňou môžete nachytať. A potom vznikajú hluché miesta a nevyužité priestory. To kuchyňa na mieru vám ponúka možnosť, ako maximalizovať každý centimeter dostupného priestoru. Hodí sa tak aj pre kuchyne, ktoré sa musia vliezť do menších priestorov.