Pasívne vs. nízkoenergetické domy. V čom je vlastne rozdiel?

Stavia domy, ktore nám v Buducnost pomôž ušetriť výdavky za energie, je dnes pomerne populárna. Veľa Ľudí sa ale boja vysokých počiatočných nákladovo, takže od tohto nápadov ustupujte. Nevnímajú pritom Rozdiel medzi pasívnym a nízkoenergetickým domom. Pasívny dom je taký, ktory má ročnú spotrebu energie na vykurovanie do 15 kWh / m2 a primárnej energie (vykurovanie, ohrev vody, Prevádzka elektrospotrebičov) je do 120 kWh / m2. Nízkoenergetické domy Mozu na vykurovanie spotrebovať do 40 kWh / m2. Pre porovnanie: bežné domy spotrebujte niekedy až 180 kWh / m2.

Čím sa pasívne a nízkoenergetické domy líši od tych klasických?

Pasívne ai nízkoenergetické domy na kľúč ŠÚ vacsinou jednoduché stavby, ktore nevyužívajú žiadnych arkierov či balkónov. Dôvodom je to, že práve pulovr nebo vesta místa ŠÚ náročná na zabudovaním tepelnej Izolácie. Pasívne domy musí byť izolovaná veľmi dobrý: Takmer zo 100% musí hoci tiez vzduchotesný. Pasívne domy Preto musí Mať obdĺžnikový pôdorys a špeciálny typ strechy. Nízkoenergetické domy sa od tohto štandardu odvraciame, pretoze si Mozu dovoliť vyšším únikom tepla. Okná ŠÚ v najväčšej Mier orientovaná na Južno stranu, pretoze práve tak dosiahneme čo najviac zo slnečného žiarenia. Pasívne domy často využívajú plného zasklením z južnej strany. To ale tiez znamená, že zasklením na severnej strane je čo najviac eliminované.

Výstavba nízkoenergetických domov

Vzhľadom k tomu, že pasívne i nízkoenergetický dom musí splní určité energetické Požiadavky, musí hoci na ich stavbu použité špeciálne materiály. Tie maju Tepelnoizolačné a tesniace vlastnosti, pričom musí Mať čo Najvyšším kvalitu a zároveň čo najnižšie súčiniteľ tepelnej vodivosti λ. Steny ŠÚ potrebne izolovať pomerne silnou vrstvou tepelnej Izolácie – pasívny dom by potreboval polystyrén s hrubky asi 40 cm, aby bolí jeho izolačné vlastnosti splnené. Používa sa grafitový polystyrén s hrubky asi 25 cm.