Čo sú to medicinálne huby a ako ich využiť v kuchyni?

Je to skupina húb, ktoré majú vďaka svojmu zloženiu mimoriadne liečivé účinky na celé spektrum chorôb, priaznivo ovplyvňujú imunitný systém jednak vysokým obsahom beta glukánov, ktoré sú významným mediátorom imunitnej odpovede, jednak obsahujú napríklad glykoproteíny, triterpenoidy a nukleové kyseliny.

Pravidelná konzumácia ovplyvňuje ľudské zdravie

Medicinálne huby majú širokospektrálny pôsobenie a pravidelná konzumácia priaznivo ovplyvňuje ľudské zdravie. Medzi medicinálne huby patrí hliva ustricová a šampiňón dvouvýtrusý, ďalšími významnými zástupcovia sú húževnatec jedlý, trúdnikovec pestrá, ucho Judášovo, trsovnica lupeňovitá, leskokôrka lesklá, plamienky zimnej, hnojník obyčajný, húsenica čínska, rezavec šikmý a verpáník lekársky. Medicinálne huby sú dostupné vo forme kapsúl alebo prášku, v lesoch ich môžeme vidieť vyrastať na kmeňoch stromov alebo odumretých pňoch.

Ako využiť nielen medicinálne huby v kuchyni

Plodnice jedlých húb majú výraznú vôňu a vďaka svojim vynikajúcim chuťovým vlastnostiam patrí medzi obľúbenou surovinu používanú na prípravu pokrmov. Výber jedál vyrobený z húb je nepreberný, patrí sem napríklad polievky, omáčky, nákypy, karbonátky, praženica, omelety, lievance, nátierky, guláše, šaláty, pri dusení mäsa, do mäsových rolád a závitkov.

Na prípravu týchto jedál požívame zdravé plodnice, medzi najobľúbenejšie huby patrí hríby, hlavne dubový a smrekový, ďalej kozákov, křemenáče, plávky, bedle, rosacei a líšky. Pokrmy z nich sú vynikajúce a veľmi zdravé, navyše, majú veľmi nízku kalorickú hodnotu. Pokiaľ si chceme huby uchovať na zimné obdobie, zavárame je alebo sušíme

Zbierame len huby, ktoré poznáme

Ak sa rozhodnete, že sa vydáte do lesa zbierať huby, majte na pamäti, že zbierame naozaj plodnice len tých húb, ktoré dobre poznáme, aby sme nevzali špongiu jedovatú. A nezabudnite, že les je absolútne unikátny symbiotické spoločenstvo stromov, rastlín, zvierat i húb, správajte sa k nim s patričnou úctou. Hluk, odhadzovanie odpadkov alebo kopanie do húb je neodpustiteľné. Odmenou nám bude košík plný krásnych voňavých húb.