Ako pripraviť trávnik na sezónu?

Jar je pre záhradkárov najkrajším obdobím, ale aj obdobím najväčšej práce. A príprava naňho začína už teraz. Jednou z vecí, na ktoré treba myslieť s predstihom, je starostlivosť o trávnik.

Začnite vertikutáciou

Benzínové, elektrické alebo akumulátorové kosačky už možno čakajú v pozore v garáži, na svoj čas si ale budú musieť ešte chvíľu počkať. Akonáhle sa teploty aj v noci začnú držať nad bodom mrazu, je čas vytiahnuť vertikutátory a trávnik prevzdušniť. Vertikutáciou sa zároveň odstránia staré odumreté steblá, burina a mach, čím sa vytvorí priestor pre novú, zdravú a krásnu trávu.

Herbicídy a hnojenie

Vertikutácia neodstráni všetku burinu, preto je potrebné trávnik ešte dočistiť. Na to použite šetrný herbicíd, ktorý zabráni množeniu buriny. Následne musíte trávniku zaistiť dostatok živín. Hnojivo aplikované každých päť týždňov doplní pôde prvky, ktoré sa minulej sezóne vyčerpali, a odmenou vám bude jasne zelený a bujný porast. Hnojivo by malo obsahovať dusík.

Niekedy sa po zime na trávniku objavia holé miesta, ktoré treba dosiať. S tým neotáľajte, ideálne je dosievať už na začiatku jari, aby do leta stihla tráva vyrásť. Pôdu jemne rozhrabte hrabličkami a zasypte rovnomernou vrstvou osiva, následne dobre zalejte a zakryte napríklad senom, ktoré zabráni ich odplaveniu pri dažďoch alebo sezobaniu vtáčika. Rýchlejších a lepších výsledkov sa dočkáte, keď nový porast prihnojíte hnojivom s vyšším obsahom fosforu.

Kedy prvýkrát kosiť?

V skorom jarnom období nie je potrebné trávnik nijako zvlášť zavlažovať, noci sú stále ešte chladné. So zavlažovaním začnite až v júni. Prvé kosenie príde o niečo skôr – do neho sa pustite v apríli, akonáhle sa teploty trochu ustália. Pri prvom kosení skráťte steblá asi na 10 centimetrov.

Veľkú úlohu pri jarnej údržbe hrá aj to, koľko starostlivosti ste trávniku venovali na jeseň. Ak ste na jeseň urobili vertikutáciu, bude trávnik rýchlejšie prijímať živiny a bude rýchlejšie rásť. Nový porast bude navyše kvalitnejší a zdravší.