Ako sa starať o liatinové hrnce?

Aké máte doma riadu? Zatiaľ čo niektorí majú v skrinkách klasické nerezový riad, niekto v kuchynských skrinkách schováva pravej, nefalšovanej liatinové hrnce. Možno aj vy máte liatinovú panvicu ešte po babičke a pravdepodobne si neviete rady s tým, ako sa o liatinové riadu starať. O liatinové riadu sa totiž musíte starať krapet inak ako o tradičné nerezové hrnce, ktoré má doba dnes takmer každý.

Liatina ako taká je veľmi vďačný materiál, ktorý má skutočne dlhú výdrž. Je to však zároveň materiál náročný na údržbu. Aby vám dlho vydržal, musíte sa o neho naozaj starať. Výmenou vám však bude vernosť a nezničiteľnosť, ktorou sa liatina ako taká vyznačuje.

Liatina má celý rad výhod

Liatinové panvice sa pýši nielen vysokú a dlhou životnosťou, ale tiež výborne vodí teplo a veľmi dobre teplo drží. Na druhú stranu je liatina bohužiaľ menej odolná voči zmenám teplôt. Ak je teplotný šok nadmerne veľký, môže dôjsť k prasknutiu liatinového riadu, čo samozrejme nie je nič príjemné.

Ako sa starať o liatinové hrnce

Vráťme sa však späť k téme a prezraďme si, ako sa starať o liatinové hrnca. Ak máte doma liatinové hrnce, mali by ste zabudnúť na chémiu. Chemické čistiace prostriedky nie sú v tomto prípade pomocníkom, ale skôr sú postrachom. Rovnako tak zabudnite na drôtenky, ktoré by mohli liatinové hrnce nenávratne poškodiť.

Pri opatrovanie liatinové hrnce musíte dbať na jemnosť. Čistite teda hrnca len s pomocou horúcej vody a jemné hubky, rozhodne liatinové hrnce nedávajte do umývačky. Prudká zmena teplôt by mohla viesť k popraskaniu.

Po umytí nasleduje vysušení a potom takzvané vypálenie. Hrnca alebo panvice je nutné vytrieť olejom alebo masťou, potom je potrebné zahrievať riad na platni. Zvyšok sa po chvíli vyleje a utierkou opäť riadu vysušíte. Povrch by mal byť stále mierne mastný.