Černice ako čierny zázrak. Ako pomáhajú?

Nejeden odborník na zdravú výživu sa zhoduje na tom, že by sme mali viac konzumovať ovocie a taky zeleninu. Kým zeleninu by sme mali konzumovať skôr v popoludňajších hodinách, ovocie by sme mali jesť ideálne dopoludnia. Lenže mnohí ľudia si pod pojmom ovocie predstaví banány, jahody a tiež nektárinky. Málokto si spomenie na čierny zázrak menom ostružina, ktorý takmer každému rastie na záhrade.

Černice sú bohužiaľ veľmi často opomínané, čo je veľká škoda. Ich účinky na zdravie sú úplne fenomenálne, je teda naozaj veľká škoda, že je viac nekonzumujeme. Aj tento rok v lete väčšina černíc opadala a odhnité, využil sa len zlomok toho, čo ľudia vypestovali. Budúci rok si však dajte nejaké černice zamraziť, aby ste ich mohli jesť aj v zime. Majú naozaj zázračné účinky na ľudské zdravie, ostatne presvedčte sa sami.

Ako černice pomáhajú?

Černice sú zdravé po viacerých smeroch. Napríklad pomáhajú proti starnutiu, okrem toho udržujú imunitný systém v skvelej forme, čo sa hodí po celý rok. Navyše pôsobí aj proti hnačke a uľavujú od žalúdočných problémov. Okrem toho urýchľujú hojenie rán a zaženú nádchu, nachladnutie a okrem iného aj angínu alebo kašeľ.

Černice pomáhajú aj pri kŕčových žilách, bojujú proti menštruačným bolestiam a okrem toho zvyšujú prekrvenie pri poruchách erekcie.

Čo v sebe černice schovávajú?

Ponúka sa tiež otázka, čo všetko v sebe černice ukrývajú. Černice v sebe ukrývajú celý rad telu prospešných vitamínov a taky minerálov. Obsahujú vitamín C, tiež vitamín skupiny B a okrem iného aj horčík, fosfor, tiež vápnik a kyselinu listovú. Obsahujú aj karotén a draslík.

U ostružín je zaujímavá jedna vec, a síce čím viac sýtejšie farbu majú, tým viac prospešných látok obsahujú. Okrem toho je tiež veľmi zaujímavé to, že sú u černice zdravé i listy. Odvar z listov dokáže liečiť hnačka, tiež zápaly, dokonca pomáhajú pri krvácaní v tráviacom alebo močovom ústrojenstve. Uľavujú od áft (keď sa odvar kloktá), tiež od zápalov v krku a ústach.