Ako zariadiť malý byt

Žijete v malom byte? To nemusí byť nič, za čo by ste sa mali hanbiť alebo čo by vás malo v živote nejako obmedzovať. Aj drobný jednoizbový alebo dvojizbový byt si môžete zariadiť tak, ako je vám príjemné. Dokonca môžete postupovať podľa tipov a rád dizajnérov, ktorí vám pomôžu byt aspoň opticky zväčšiť.

Na čo konkrétne staviť? Väčšina bytových dizajnérov tvrdí, že by ste pri zariaďovaní menšej bytovej jednotky mali pristupovať ku všetkému tak, aby to bolo čo najviac praktické. Áno, štýl má tiež rozhodujúce slovo, ale praktickosť by mala byť na prvom mieste. Vhodné je voliť rozkladací nábytok, ktorý je takým 2v1. Napríklad také rozkladacie kreslá alebo rozkladacia pohovka – to sú góly do čierneho.

Pozor na výrazné farby

Pred čím by ste sa mali mať na pozore sú výrazné farby. Áno, vaše budúce bývanie môže mať kontrastné, výraznejšie prvky, ale hlavné a tie najväčšie plochy by sa mali niesť skôr v neutrálnom duchu. Voľte preto správne odtiene, kombinujte ich, čo je presne kľúč k úspechu.

Tmavé farby, sýte farby stien skôr pohlcujú okolitý priestor. Žiarivo červená, ohnivo oranžová alebo výrazne žltá – to nie sú odtiene, ktoré opticky zvýraznia domácnosť. Ale taká biela – to je kráľovná, ktorá dokáže čarovať s priestorom.

Svetlo hrá prím

Ako docieliť na prvý pohľad väčšiu domácnosti? Stavte na svetlo. Ľudia si neuvedomujú, ako veľmi sa zväčšujú ich príbytky, keď domov pustia poriadne kvantum svetla. Svetlo dokáže divy, preto strhnite zo svojich garniží masívne závesy, ktoré svojou robustnosťou do domu nepustia ani lúč.

Okrem toho investujte do zrkadiel, ktoré vyvesíte práve naproti oknám. Budú krásne odrážať svetlo zvonku čiže sa lúče dostanú aj do tmavých kútov domova a pekne ich presvetlia.

Masív do malých domácností nepatrí

Aj keď by ste si najradšej svoju domácnosť zahalili do masívu, pokiaľ žijete v menšej bytovej jednotke upustite od svojej predstavy. Vo vašom prípade ju tak úplne nemôžete realizovať, bohužiaľ. Masív zaberá veľké množstvo miesta, navyše ho aj po optickej stránke veľmi berie. Také lamino, ktoré bude navyše biele, si však na prvý pohľad toľko priestoru neuzurpuje.