Aký materiál záclony zvoliť? Každý má svoje výhody

Aj keď máte na oknách žalúzie, určite by ste mali zvážiť aj obstaranie závesov. Najmä ak už máte nad oknami garniže, bola by škoda tento prvok nevyužiť, pretože záclony môžu miestnosť veľmi zútulniť. Okrem toho prepúšťajú počas dňa oveľa viac svetla ako stiahnuté žalúzie. Z akých materiálov sa najčastejšie vyrábajú záclony a ktoré si vybrať?

Ľahká organza a voál

Najčastejšie používaným materiálom na výrobu záclon je dnes polyester. Používa sa na výrobu vzdušných a ľahkých látok, ako je organza alebo voál. Sú pomerne priesvitné, elegantné a dostupné v širokej škále farieb. Organza sa vyznačuje brilantným leskom a hodí sa najmä do moderných interiérov, ale je aj drahšia ako iné materiály. Voálové závesy sú vhodné pre väčšie okná. Na dotyk majú o niečo hrubšiu štruktúru, takže sú odolnejšie, ale stále sa dobre miešajú.

Fancy crash a žakárové záclony

Záclony z látky Crash majú z výroby pokrčený vzhľad, preto sa nesmú žehliť. Sú nenáročné na údržbu, ale nie sú také priehľadné, takže sa hodia skôr do spální a dodávajú im romantický nádych.

Žakárové záclony sú klasikou, ktorú všetci poznáme. Zvyčajne sú zdobené jemnými vzormi, ako sú kvety alebo ornamenty. Ľahko sa udržiavajú, vyzerajú štýlovo a je k dispozícii veľa zaujímavých vzorov, na druhej strane však môžu byť trochu rozvláčne.

Batist proti dotieravým susedom

Záclony Batiste sú ideálne pre všetkých, ktorí majú okno na rušnú ulicu alebo k zvedavým susedom. Hoci sú pomerne tenké, nie je cez ne veľa vidieť. Sú vyrobené z polyesteru, ale stále pripomínajú prírodné plátno. Môžu byť aj vzorované.

Osvedčená bavlna

Medzi skutočne prírodnými materiálmi na záclony dominuje bavlna. Je mäkká, poddajná, prepúšťa svetlo a celkovo pôsobí hrejivým dojmom. Je však potrebné častejšie ju oprašovať, pretože absorbuje prach zo vzduchu a časom môže zošednúť. Záclona sa môže po vypraní trochu zmrštiť, preto je dobré zavesiť ju späť do okna ešte mokrú.