Čo znamenajú farby v interiéri podľa feng shui?

Interiérové ​​farby majú obrovský vplyv na to, ako sa cítime. Využíva to aj známa filozofia feng shui, ktorá verí, že farba dáva miestnosti energiu a ovplyvňuje našu náladu. Aké hlavné farby táto filozofia využíva a čo znamenajú?

Vyberte si tú pravú

Biela je snáď najbežnejšia interiérová farba. Podľa feng shui znamená táto farba jasnú myseľ, produktivitu a čistotu. Môže byť symbolom nového začiatku, vždy by ju ale mala dopĺňať ešte iná farba. Najviac sa hodí do kúpeľne alebo kuchyne.

Čierna je protikladom bielej a na rozdiel od väčšinového kultúrneho vnímania, feng shui ju považuje za pozitívnu farbu. Vyjadruje sebapoznanie, múdrosť a kariérny rozvoj. Znesú ju okolo seba len silní jedinci, preto by mala byť iba doplnkovou farbou.

Pri modrej farbe záleží na odtieni. Stredné tóny, napríklad tyrkysová, reprezentujú osobný rast, súcit a dôveru. Indigová sa spája so znalosťou seba samého, intuíciou a duševným rozvojom. Svetlomodrá zase evokuje pokoj tela i mysle. Hodí sa do spálne a kúpeľne.

Zelená symbolizuje čerstvosť, obnovu a regeneráciu. Vie liečiť a spája rodinu dohromady, preto sa hodí takmer do všetkých miestností, je ale dobré kombinovať viac odtieňov.

A čo teplé odtiene?

Červená farba býva spájaná so životnou energiou, silou a výkonnosťou. Je to jedna z najsilnejších farieb feng shui, preto nie je dobré mať jej doma príliš veľa. Inak môže viesť k nepokoju, agresii a nespavostiam. Použiť ju môžete v pracovni av menšej miere aj v spálni.

Žltá farba pripomína slnečné lúče a navodzuje pocit tepla. Podporuje kreativitu a predstavivosť, preto je ideálne voliť ju do detskej izby alebo do obývačky. V spálni by mohla spôsobovať rozkol medzi partnermi.

Fialová bola odpradávna farbou bohatých ľudí, pretože len tí si ju mohli pre jej ťažké získavanie dovoliť. Feng shui ju spája s mystickými zážitkami, meditáciou a premýšľaním. Posilňuje intuíciu a inteligenciu. Hodí sa preto do spálne alebo do kúpeľne.