Najzdravšie orechy, ktorými môžete spestriť svoj jedálniček

Zaradiť do svojho jedálnička viacero zdravých potravín. To je úloha nejedného človeka. Okrem ovocia a zeleniny sa ponúkajú aj vynikajúce orechy, ktoré môžu plnohodnotne nahradiť obľúbené cukrovinky. Nutriční špecialisti sa však domnievajú, že s orechmi by sme mali šetriť. Všetkého veľa škodí – platí v tomto prípade. Preto do svojho jedálnička zaraďte najzdravšie druhy, ktoré do tela dopravia maximum telu prospešných látok.

Pistácie ako najzdravšie orechy

Za vôbec najzdravšie oriešky vôbec možno označiť pistácie. Obľúbené, zelené sfarbenie maškrty, ktoré musíme vylúpávať z ich tvrdých škrupín. Aj keď sa neradí medzi najlacnejšie (pestujú sa totiž za špeciálnych podmienok a mnohokrát sa na prvé plody čaká aj dlhých sedem rokov), pýši sa unikátnym obsahom. Okrem vlákniny obsahujú aj veľké množstvo bielkovín.

Dokonca bolo preukázané, že pistácie majú upokojujúce účinky. Odporúčajú sa ľuďom, ktorí majú práve pocuchané nervy alebo tým, ktorí sa práve nachádzajú v strese.

Vlašiaky sa rodia na záhrade možno aj vám

Ďalším druhom orieškov, ktoré patria k tým najzdravším, sú vlašiaky. Hovoríme o úplnej klasike, ktorá je taktiež nadupaná zdraviu prospešnými látkami. Konkrétne obsahujú omega-3 mastné kyseliny. Zložka je pre telo dôležitá, bohužiaľ si ju nedokáže vybudovať samo. O príjem dôležitej látky sa musíme postarať sami, preto pridajte vlašiaky do vášho jedálnička.

Čo bolo zistené, tak že vlašiaky podporujú a pozitívne ovplyvňujú kognitívne funkcie človeka. Pokiaľ budete vlašiaky jesť pravidelne, značnou mierou podporíte aj fungovanie svojho mozgu.

Kešu plné horčíka

Medzi ľuďmi je tiež veľmi obľúbené kešu. To síce nerastie ľuďom v záhradke ako spomínané vlašiaky, ale obchody sú nimi naplnené. Okrem fosforu obsahujú veľké množstvo horčíka, ktorý reguluje krvný tlak.

Niektorí odborníci tvrdia, že kešu je prírodným antidepresívom, na ktorom si človek prakticky nemôže vypestovať závislosť. Skôr môže ísť o prevenciu vzniku žlčových kameňov.