Financovanie na dlh

Ako pracovať s rodinným rozpočtom? Ako rozoznať dobrý dlh od zlého? Existujú dva extrémy. Jedna strana presadzuje „všetko vždy na dlh“, druhá zase „dlh nikdy a na nič“. Ako to tak býva, správne leží niekde uprostred – dôležité je udržať balans. Ako spoznať vyváženosť a vedieť svoje financie spravovať? A kedy si môžete dovoliť financovať niečo na dlh? 

Kalkulujte mesačný prebytok 

Urobte si detailný prehľad svojich mesačných príjmov a výdavkov a ich očakávaného rastu do budúcnosti. To sa týka len výdavkov, príjmy do toho nezahŕňajte. 

Pohotovostná rezervu musí mať vypracovanú každý zodpovedný človek. Ide o sumu „mesačný výdavok x počet mesiacov než si nájdem rovnako platenú prácu“. Dlh si berie človek, ktorý má peniaze. Takže ak na svoje výdavky nemáte, dlh si rozhodne neberte. Skúste znížiť výdavky alebo navýšiť príjmy. 

Čo je vhodné financovať na dlh 

Ak zvažujete nad dlhom, tak len v rámci dôležitých životných situácií, ktoré sú väčšieho rozsahu. Najčastejšie sa jedná o investície do nehnuteľnosti alebo obstaranie vozidla, kedy si za dlh zaobstarávate čas a zvyšujete spokojnosť. 

Čo naopak rozhodne nefinancovat na dlh 

Na všetko, na čo si za krátku dobu ste schopní našetriť, si dlh neberte. Ak nemáte na dovolenku alebo na nákup nového nábytku, drahých darčekov a technológií, proste si ich neobstarávajte. Vydržte ešte jedno leto doma, pozerajte sa na televíziu v starom obývačke a obíďte sa bez drahého telefónu. Tieto veci sa na dlh financovať nevyplatí. Proste tomu dajte čas a skúste rôznymi spôsobmi zvýšiť svoje príjmy, aby ste si tento nadštandard mohli dovoliť. 

V skratke povedané – najlepšie je dlh nemať, pretože ho nakoniec musíte nejako a z niečoho splatiť a to aj s úrokmi. Naučte sa správne hospodáriť s vaším rozpočtom a skúste najskôr znížiť svoje výdavky v iných oblastiach, aby ste mohli našetriť na tie ostatné.