Na čo si dať pozor pri výbere vinylovej podlahy?

Vinylové podlahy majú mnoho výhod. Sú vhodné pre alergikov, dobre vyzerajú, ľahko sa udržujú a dajú sa inštalovať aj na podlahové kúrenie. Navyše sú naozaj multifunkčné, veľa ľudí ich využíva nielen na podlahu, ale aj na schody alebo ako obklady na stenu. Na čo si pri výbere dávať pozor?

Správna hrúbka a materiál

Pri podlahe by mala byť uvedená rozmerová stálosť, ktorá uvádza, ako veľmi sa vplyvom tepla krytina pretiahne. Čím menšia hodnota, tým lepšie. Dôležitá je aj hrúbka nášľapnej vrstvy. Čím je silnejšia, tým vyššej záťaži dokáže krytina čeliť. Nižšia hrúbka sa hodí do málo zaťažovaných priestorov, do bytov stačí hrúbka okolo 0,3 mm.

Ako už bolo povedané, sú vinylové podlahy vhodné na podlahové kúrenie. Platí to však iba v prípade, že zvolíte správny variant, musí mať atestáciu na využitie podlahového vykurovania. Nevhodné budú celovinylové plávajúce podlahy s vysokou rozťažnosťou materiálu.

Pri výbere podlahových krytín u overených výrobcov prakticky nemôžete siahnuť vedľa. Európski výrobcovia k výrobe štandardne používajú zdravie nezávadné látky, u iných a podozrivo lacných variantov hrozí, že bude podlaha obsahovať škodlivé ftaláty. Častým problémom u nich bývajú aj nekvalitne vyrobené lamely, nepresne rezané dielce a nekvalitné zámkové spoje.

Pozor na pokládku

Vinylové podlahy je vhodné fixovať alebo celoplošne lepiť, aby nedošlo k ich poškodeniu, zvlneniu či vydutiu. Pokiaľ si spokládkou nie ste istí, radšej si pozvite odborníka, pretože na poškodenie vplyvom zlej inštalácie sa vo väčšine prípadov nevzťahuje reklamácia.

Pri pokladaní vinylovej podlahy je dôležité, aby sa jej nedotýkali žiadnej gumovej časti. Dlhodobý kontakt sgumou či voskovanými povrchmi totiž spôsobuje neodstrániteľné zafarbenie, ktoré nebude vyzerať pekne. Pokiaľ už na podlahe také veci mať musíte, investujte do špeciálnych podložiek z PVC, polyuretánu alebo filcu.