Viete, ako sa starať o podlahy v dome?

Svoj príbytok upratujeme väčšinou raz týždenne. Pri upratovaní utierame prach, vysávame, prípadne i žehlíme, ak je čo. Samozrejme nezabúdame na podlahy, o ktoré sa treba starať. Viete, ako sa o podlahy v dome máte správne starať?

Medzi najčastejšie typy podlahy sa radí drevená podlaha alebo vinylová. Najmä tieto dve podlahy sa pokladajú do spální či detských izieb. Samozrejme než podlahu položíte, či už je akákoľvek, je potrebné zvážiť, či pod ňu nedáte podlahové kúrenie, ktoré sa zavádza hlavne v prípade, keď je pod podlahou studený betón alebo dlažba.

Teraz však prejdime k tomu, ako sa o podlahy v dome správne starať.

Základné ošetrenie je nutnosťou

Každú podlahu je nutné pravidelne ošetrovať. Predsa len sa podlaha môže opotrebovať vplyvom prirodzeného zaťažovania. Ošetrenie podláh v obývacích miestnostiach, teda v spálňach, v detských izbách či v obývacej izbe, je potrebné vykonávať každé tri mesiace, ak sú podlahy zaťažované silno, je potrebné podlahy čistiť raz mesačne.

Pri bežnom čistení linoleových podláh sa väčšinou používa nejaký základný prípravok, ktorý sa zriedi s vodou v pomere 1: 5. Roztok sa vždy nanesie na podlahu, nechá sa približne štvrť hodiny pôsobiť a potom sa podlaha kefou vydrhne. S rozpustenými nečistotami vám pomôžu savé handričky.

Nezabudnite po tomto čistení podlahu vytrieť teplou vodou, vďaka ktorej sa plocha zneutralizuje. Ak sú na podlahe ryhy od gumy alebo tvrdošijné škvrny, kúpte si na ne špeciálny prípravok určený na odstránenie škvŕn na podlahách.

Pri týždennom upratovaní myslite aj na podlahu

Síce sme povedali, že sa poriadne očistenie podlahy má vykonávať raz či trikrát za mesiac, však bežnú údržbu treba vykonávať každý týždeň. Nezanedbávajte svoju podlahu, nech na nej zbytočne nezostávajú nečistoty.

Na bežnú údržbu nepotrebujete nič špeciálneho, postačí klasické čistiace prostriedky, ktoré majú výborný čistiaci efekt. Odporúčame si zaobstarať také čistiace prostriedky, ktoré na podlahe nechávajú účinnú ochrannú vrstvu.

Keď budete podlahu pravidelne udržiavať, zaistíte jej dlhšiu životnosť.