Ako sa zbaviť nepríjemného zápachu z úst

Všetci to poznáme – prebudíme sa a to prvé, čo cítime, je náš dych, ktorý nevonia práve po ružiach. Páchnuce dych po ránu však rýchlo zaženieme pri čistení zubov. Dych nám tiež páchne po mnohých aromatických potravinách. Ideálnym príkladom je cesnak, po ktorom zapácha z úst vážne výrazne. Cibuľa má tiež zvláštne odér, rovnako ako iné podobné potraviny. Nie vždy však za zapáchajúci dych môžu potraviny alebo spánok. Veľakrát je zlý dych spôsobený chorobou alebo infekciou, o ktoré mnohokrát nemáme ani poňatia. Otázkou je, ako sa tohto zápachu zbaviť. 

Málokto vie, že zápach z úst môžu spôsobiť infekcie dutiny ústnej, o ktorých mnohokrát ani nevieme. Najčastejšie dych zapácha z dôvodu zápalu ďasien alebo z dôvodu hnisavej angíny. Dych však môže zapáchať aj v prípade, že nám zlyhávajú pečeň a ľadviny. Nikdy teda páchnuce dych nepodceňujte a vždy radšej navštívte svojho praktického lekára. Telo týmto zápachom môže vydávať varovný signál, ktorý nás má upozorniť, že nie sme v poriadku. 

Nech už je však dôvod zapáchajúcich úst akýkoľvek, treba ho vyriešiť. Je to predsa len spoločenské tabu, s ktorým sa veľakrát nezatočí len s pomocou žuvačky alebo mentolových cukríkov. 

Ako sa zbaviť zápachu z úst 

Ideálnym pomocníkom je ústna voda, ktorá dokáže eliminovať baktérie, ktoré zápach v ústach vyvolávajú. Majte teda vždy po ruke drobnú fľaštičku s ústnou vodou, ktorá vás spasí vo chvíli, keď si dáte napríklad korenené jedlo. 

Proti zápachu z úst bojuje aj obyčajné jablko, ktoré dokáže eliminovať najmä zápach z úst po zjedení cesnaku či cibule. 

Ako zápachu z úst predchádzať 

Zápachu z úst sa dá našťastie aj predchádzať. Najlepšie urobíte, keď s dáte záležať s ústnou hygienou. Okrem klasického čistenie zubov je nutné použiť aj ústnu vodu a samozrejme zubné nite, ktoré odstráni z medzizubných priestorov zvyšky jedla, ktoré môžu zápach spôsobovať.