Čo to sú živé kaše a prečo je jesť?

Ak sa zaujímate o zdravé stravovanie, iste ste sa stretli s pojmom complete food. Jedná sa o pomerne nový pojem v stravovaní, ktorý označuje jedlo v jednom balení, ktoré má všetko, čo telo potrebuje. Takzvané complete food dokáže vďaka svojmu zloženiu plne nahradiť akékoľvek jedlo dňa, teda ako raňajkách, tak i obed a večeru. Do skupiny complete food sa radí aj živé kaše, avšak otázkou je, čo to vlastne živé kaše sú? Jedná sa o veľmi riešený pojem v zdravom stravovaní, s ktorým sa teraz zoznámime. 

Živé kaša čiže raw kaše sú kaše, ktoré neboli tepelne spracované. Vďaka tomu, že neprešli epelnou úpravou, zachovali sa v nich všetky živiny a telu prospešné látky, ktoré napomáhajú k správnemu fungovaniu človeka. Raw kaša sa radia do complete foods, teda dokážu vďaka svojmu zloženiu plne nahradiť akékoľvek jedlo dňa. Navyše príprava živých kašou je úplne jednoduchá, rýchla a jednoduchá. Stačí ich len zaliať vodou. Vďaka tomu nedôjde k zničeniu živín a vy tak budete jesť pokrm, ktorý do tela prinesie všetko, čo telo potrebuje a čo vyžaduje. 

Prečo jesť živé kaše? 

Ako sme spomenuli, živé kaše v sebe obsahujú hromadu telu prospešných látok, vitamínov, minerálov a makro a mikro elementov. Vymenovať môžeme vitamíny skupiny B, ďalej tiež vitamín E alebo C. Okrem toho v sebe živej kaše obsahujú chróm, lítium, rastlinné bielkoviny, tuky či sacharidy. 

Vďaka svojmu zloženiu sú telu prospešné. Konkrétne normalizujú metabolizmus, vylepšujú krvný obraz alebo tiež posilňujú imunitný systém. Pomáhajú organizmus detoxikovať a taktiež dokážu obnoviť acidobázickú rovnováhu.