Podľa akých kritérií vyberať detský bicykel

Jazda na bicykli sa radí k tým základným zručnostiam, ktoré by mal každý vedieť a poznať. V súčasnej dobe sa na bicykli učí jazdiť najmä deti. Nie nadarmo sa hovorí, že to, čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Jazda na bicykli je jeden z umu, ktoré sa deti učia už v pomerne ranom veku, a to konkrétne vo svojich štyroch, piatich rokoch, kedy sa im kupujú klasická detské bicykle s postrannými kolieskami, ktoré im zabezpečujú rovnováhu, kým sa ju nenaučí držať sami . V neskoršom veku sa deťom zaobstarávajú takzvaná kolesá juniorská, ktorá už sú robené na cyklistické výlety a na dlhšie trasy. Či už vyberáte bicykel pre malé dieťa alebo pre väčšie ratolesť, poradíme vám, aké koleso je vhodné. 

Výber kolesá nie je práve jednoduchý. Je nutné brať do úvahy niekoľko zásadných kritérií, ktorá vás utvrdí v tom, že ste správne koleso zakúpili. Aké kritériá to ale sú? 

Berte do úvahy váhu dieťaťa 

Pri výbere kola je nutné brať do úvahy váha dieťaťa. Je skutočne nutné vedieť, koľko vaše dieťa váži, pretože váha je jedným z najzásadnejších parametrov pri výbere bicykla. Váha dieťaťa ovplyvňuje ľahkosť a istotu, s akou dieťa bicykel dokáže ovládať. Bicykel by nikdy nemalo byť ťažšie ako dieťa samotné, pretože pri jazde by sa dieťaťu zle išlo. Pokiaľ má dieťa koleso ľahší, než je ono samo, prejde oveľa dlhšiu vzdialenosť, dokonca si poradí aj s kopčeky. Pre rodičov sú ľahké kolesá tiež ideálnym rozhodnutím, keďže ľahké kolesá sa lepšie prenáša v čase, keď dieťa o koleso už nejaví záujem alebo kedy už nemôže. 

Pozor na šírku riadidiel 

Do úvahy je nutné brať aj šírku riadidiel. Riadidlá by mala byť prispôsobená nielen veku, ale aj veľkosťou dieťaťa. Rukoväť riadidiel by mala byť mäkká, pretože len tak sa dieťaťu dobre pôjde. Dôležité je, aby bicykel (respektíve riadidlá na bicykli) malo kvalitné a dobre stlačiteľné brzdovej páky. Len tak dôjde k bezproblémovému a ľahkému zabrzdenie. Ťažko stlačiteľné brzdovej páky môžu dieťa vyviesť z rovnováhy.