Nech trávnik prečká zimu alebo ako ho na zimu pripraviť

Na záhrade nám konečne vrcholí všetky práce, ktoré bolo treba stihnúť do tej doby, než prídu chladné jesenné mrazíky nasledované prvým snežením. Rastliny sme zožali z okenných parapetov, nahradili sme ich takými, ktoré vydržia aj chladnejšie jesenné dni, teda napríklad vresy alebo chryzantémami. Lístie sme shrabali, úrodu zožali a uschovali. To posledné, čo ešte zostáva na zozname jesenných prác, je príprava trávnika na zimu. Lenže čo tento bod zoznamu obnáša? 

Postarať sa o trávnik na jeseň nie je vôbec jednoduché. Dokonca sa jedná o väčšie prácu, ako keď sa staráme o trávnik po dlhej zime. Musíme trávnik vertikutovať, musíme ho naposledy pokosiť a tiež ho naposledy pohnojiť. Poďme si radšej každý bod prejsť po jednom, nech všetko urobíme správne. 

1) Vertikutácia trávnika 

Vertikutácia trávnika prebieha dvakrát do roka, a to na jar a na jeseň. V súčasnej dobe sa záhradkári uchyľujú len k jarnej vertikutácii, ale je potrebné tento proces opakovať aj na jeseň, kedy je potrebné zbaviť trávnik všetkých plsťou, machov a iných škodlivín, ktoré ho môžu cez zimu zničiť. 

Vertikutácia trávniku nielen, že trávnik prevzdušňuje, ale tiež ho práve čistí od spomínaných škodlivín. Nepodceňujte to, inak sa môže stať, že na jar po opadnutí snehu bude trávnik tak škaredý, že sa na neho nebude dať pozerať. 

2) Posledný kosenie trávnika 

Posledné kosenie trávnika nastáva ešte pred samotnou vertikutáciou. Trávnik by sa mal pokosiť na dva, tri milimetre, pri vertikutácii sa odstráni pokosená tráva, ktorá v trávniku zostala, rovnako tak sa odstráni odumreté zvyšky, ktoré trávnika cez zimu škodí. 

3) Posledná hnojenie 

Počas začiatku októbra by sa mal trávnik poslednýkrát v tomto roku pohnojiť. S hnojením to však nepreháňajte, stačí len trošku, aby do seba vstrebal aspoň zlomok živín, ktoré mu pomôžu zimu prežiť. Ak by však živín bolo moc, po pokrytí snehovou prikrývkou by ich nestačil vstrebať.