Chronická migréna je nepríjemné ochorenie. Čo spúšťa záchvaty?
Každého z času na čas rozbolí hlava. Ak však ide o stav, ktorý trvá viac ako 15 dní v mesiaci a bolesť je trvalá a konštantná, ide o chronickú migrénu.
Nepríjemné príznaky, ktoré nikto z nás nechce
Chronická migréna sa vyznačuje celým radom nepríjemných príznakov. Patrí medzi ne napríklad nevoľnosť, precitlivenosť na pachy, svetlo alebo hluk, poruchy rovnováhy alebo poruchy zraku. Pri migréne človek pociťuje zimnicu, hnačku a bolesti brucha. Osoba je ochrnutá a nie je schopná viesť normálny život. Pridáva sa zmätenosť a motorická slabosť.
Aura a postdrom
Ešte predtým, ako sa migréna počas dňa naplno rozvinie, mnohí ľudia zažívajú tzv. Ide o zvonenie v ušiach, závraty a zhoršené videnie. Následne je osoba veľmi citlivá na zvukové, zmyslové a pohybové podnety. Krčná chrbtica často bolí.
Keď migréna ustúpi, nastupuje postdróm. Táto fáza sa nazýva postdromálna a trvá až niekoľko dní. Po nich pacient pozoruje nevoľnosť a zvýšenú únavu.
Najčastejšie spúšťače migrény
Ak trpíte chronickou migrénou, je načase vyhnúť sa najčastejším spúšťačom. Na prvom mieste sú stresové situácie, ale aj fajčenie a konzumácia alkoholu. Mnohým ľuďom vadia aj blikajúce svetlá a hlasná hudba. To, čo môžeme ovplyvniť, je naša strava. Cukry, glutamát, plesňový syr, káva a čokoláda náš stav zhoršujú. Ani hlad či smäd nie sú najlepšie.
Niekedy však môžu migrénu vyvolať aj úplne bežné každodenné činnosti alebo okolnosti vo vonkajšom prostredí. Ohýbanie sa, sušenie hlavy, dlhšie sledovanie televízie alebo dokonca športovanie môže byť pre mnohých ľudí veľmi bolestivé. Medzi spúšťače patria zmeny počasia alebo hormonálne zmeny.
Chronická migréna je ochorenie, ktoré sa rieši s praktickým lekárom a následnou neurologickou starostlivosťou. Z alternatív môže pomôcť aj regresia, pokojná forma jogy, dobrý spánkový režim alebo Bachove kvetové esencie.