Choroba z bozkávania je zradná. Ako sa s takzvanou mononukleózou popasovať?

O mononukleóze iste počul každý z nás. Ide o chorobu z bozkávania, ktorá je tiež inak zvaná „študentská choroba“. Ide o infekčné ochorenie, s ktorým nie je dobré si zahrávať. Mnohí ľudia sa domnievajú, že možno mononukleózu vyliečiť v pohodlí domova, lenže to je najväčší omyl, ktorý im koluje v hlave. Nikdy, nikdy nezostávajte doma a nesnažte sa vyliečiť mononukleózu svojpomocne. Vždy vyhľadajte lekársku pomoc, pretože len lekár môže začať úspešnú liečbu, ktorá aj tak nebude práve krátka. 

Mononukleóza je spôsobená vírusom EB, ktorý sa však do tela dostáva len raz za život. Inými slovami, ak vás mononukleóza dostane, máte na celý život postarané. Je to ako s ovčími kiahňami – ani tie nedostanete viackrát za život. 

Aké sú príznaky mononukleózy? 

Bohužiaľ málokto podchytí ranej štádium choroby. Prvým príznakom totiž býva nadmerná únava, ktorá býva veľmi často podceňovaná. Pacienti spozornie až vtedy, keď sa vyskytne zväčšenie lymfatických uzlín, kedy dôjde k vyrážkam v podpazuší a tiež k veľmi nepríjemným bolestiam v krku. 

Aká je inkubačná doba? 

Inkubačná doba sa odhaduje na štyri až šesť týždňov. To však neznamená, že liečba po šiestich týždňoch končí. Liečba mononukleózy je dlhšia a prebieha zhruba pol roka, počas ktorého je potrebné držať prísnu diétu, ktorá zakazuje alkohol, ďalej tiež vyprážané, mastné jedlá a samozrejme sladkosti. Povolené sú naopak nesolené pokrmy či pokrmy varené vo vode. 

Je mononukleóza nákazlivá? 

Aj keď sa jedná o infekčné ochorenie, mononukleóza je nákazlivá len minimálne. Jej nákazlivosť je veľmi, veľmi malá, z prieskumov možno povedať, že je to zhruba päť prípadov zo sto. 

Aká je liečba choroby? 

Ako sme spomenuli, inkubačná doba je síce až šesť týždňov, ostatne celková doba liečby sa odhaduje na pol roka. Z počiatku sa na zníženie horúčky podávajú antipyretiká, predpisuje sa mesačná pokoj na lôžku a samozrejme spomínaná diéta, ktorá nijako nezaťažuje napadnutá pečeň.