Ako začať výstavbu rodinného domu?

Plánujete začať výstavbu rodinného domu? Chcete si postaviť príbytok, ktorý bude presne podľa vašich predstáv? Ak tomu tak naozaj je, je načase zájsť si dojednať hypotéku a tiež zohnať firmu nielen na stavebné práce, ale aj na výkopové práce. Pretože bez výkopov nemôže byť položená základová doska. Presne to sú prvé kroky, ktoré treba podniknúť.

Všetko začína budovaním základov

Ak zabudneme na finančnú stránku veci, ale zameriame sa iba na tú stavebnú, povieme, že všetko začína budovaním základov. Zemné a výkopové práce sú na úplnom začiatku každej stavby, ktorú sa rozhodneme vybudovať (a napokon nielen pri stavbe bežného domu, ale aj pri budovaní zavlažovania záhrady alebo pri budovaní jazierok alebo osvetlenia ako takého).

Pri budovaní zemných alebo výkopových prác je kľúčové, aby ste mysleli nielen na dom ako taký, ale aj na to, čo sa bude okolo domu rozprestierať. Aj obyčajné jazierko je nutné brať do úvahy.

Kým dôjde k budovaniu základov

Aby došlo k vybudovaniu základov, je dôležité, aby bol pozemok pripravený. Než sa teda na stavbu dorazí firma zameriavajúca sa na výkopové alebo zemné práce, musí byť vykonaný inžiniersko-geologický prieskum, musí dôjsť aj k vypracovaniu projektu základových pasov a samozrejme sa musí navrhnúť aj zodpovedajúca izolácia ak tomu všetkému aj statický posudok, na ktorý nadviaže prípadný ďalší projekt.

Až potom môže dôjsť k budovaniu základov, čo je väčšinou otázka niekoľkých dní. Je ale dobré povolať si na pomoc odborníkov, ktorí vedia, ako majú k tomuto všetkému pristupovať a na čo sa nesmie zabudnúť, aby k zahájeniu výstavby nehnuteľnosti vôbec mohlo dôjsť.

Dom alebo záhrada?

Je dôležité konštatovať, že v prípade budovania základov, respektíve v prípade využitia výkopových prác treba vedieť, či budujeme základy pre dom alebo pre záhradu. Pokiaľ sa totiž pustíme do zemných prác pre záhradu, treba vedieť niekoľko vecí, a to napríklad či budeme chcieť vybudovať aj zavlažovací systém alebo či osvetlenie záhrady bude a kam ho prípadne budeme chcieť umiestniť.