Ako fungujú tlmiče a kedy ich treba vymeniť?

Prechádzka českými cestami nie je pre našich plechových miláčikov ničím príjemným. Výmole, nespevnené okraje, záplaty, alebo neprítomnosť cestárov na cestách v zimnom období – to všetko sa dokáže negatívne podpísať na stave nášho auta. A tlmiče do auta potom trpia. Akú majú v aute vlastne úlohu?

Aby bicykel držal na vozovke

Odpruženie vozidla je jedna zo základných charakteristík auta. Pružiny pritom nie sú to jediné, čo nám umožňuje prežívať príjemný pocit z jazdy. Bez tlmičov by totiž celá jazda vyzerala podstatne horšie. Kolesá by od vozovky odskakovali, takže by sa auto pohybovalo skákavým pohybom. Tlmiče bicykla držia stále pri vozovke, takže sa dopredu pohybujeme pohybom valivým, nie skákavým. Tlmiče Audi zaisťujú, že sa neustále tlmia kmity pružín, a to rovnomerne.

Ideálna brzdná dráha

Pokiaľ tlmiče fungujú správne, auto vykazuje ideálne jazdné vlastnosti. Kolesá majú zaistenú stálu priľnavosť k vozovke, auto sa nám dobre ovláda. Ohľadne brzdnej dráhy by sme ľahko mohli povedať, že sa nachádza v ideálnom stave a je veľmi efektívna. Auto dobre drží v zákrutách a pohybuje sa stále vo svojom jazdnom pruhu, bez zmeny. Naša jazda je vďaka tlmičom nielen pohodlná, ale aj bezpečná.

Keď sa tlmiče opotrebujú

Asi už tušíte, ako sa automobil bude správať v prípade, že sú tlmiče už opotrebované. Ich okamžitú výmenu totiž indikuje celý rad nepríjemností, ktoré ohrozujú bezpečnosť prevádzky aj posádky vozidla. Auto v prejazde zákrutou začne nekontrolovateľne plávať. Veľakrát sa počas jazdy nakláňa do strán. Niekedy cítite chvenie v oblasti volantu, a to dokonca aj počas jazdy po vcelku rovnej ceste. O prejazde výmoľom by sa dalo povedať, že sa dá prirovnať k veľmi nepríjemnému zážitku. Okrem nestabilného vozidla totiž navyše počujete ešte pomerne hlasné sprievodné zvuky.

Okamžitá výmena tlmičov by však mala nastať nielen v prípadoch, ktoré sme spomenuli vyššie. Zodpovedný majiteľ motorového vozidla totiž pravidelne tlmiče mení skôr, než dôjde k týmto ohrozujúcim stavom vozidla.