Ako úspešne zvládnuť výberové konanie

Prijímací pohovor je prvým a tiež najdôležitejším krokom pri vlastnej realizácii v obore odbornej praxe. Či už ste v súčasnosti bez práce, alebo nie ste so svojim súčasným zamestnaním spokojný, ide o fázu, ktorú musíte nevyhnutne prejsť a preto je dobré sa na ňu dobre a dôkladne pripraviť. 

pred pohovorom 

Najskôr využite rôzne spôsoby hľadania voľných pozícií. Môžete prehľadať inzeráty firiem na internete, zájsť sa informovať na úrad práce a kontaktujte agentúry, ktoré sa zaoberajú umiestňovaním uchádzačov o prácu na voľné pracovné miesta. 

Aj prvý kontakt zo strany zamestnávateľa, zvyčajne sa jedná o formu telefonického rozhovoru, môže byť tiež prvou skúškou v otázke, ak ste vhodným kandidátom pre danú pracovnú pozíciu. Zo spôsobu vašej komunikácie a vašich jazykových schopností dokáže skúsený personalista spoznať veľa o vašej povahe. Ak v tomto vstupnom teste uspejete a dostanete pozvanie na osobný pohovor, spýtajte sa na presný čas a miesto pohovoru, prípadne aj spojenie k miestu pohovoru. 

pohovor 

Pamätajte, že prvý dojem je najdôležitejším a preto sa snažte, aby bol dobrý. Tak ako produkt predáva jeho obal, predáva oblečenie Vás. Oblečte sa formálne, výnimkou sú pozície s umeleckým zameraním, vtedy sa od Vás očakáva kreativita. Oblečenie pre mužov je prosté, oblečte si oblek. Aj ženské oblečenie by malo byť formálne. Vyvarujte sa hlbokých výstrihov a krátkych sukní. Za primeranú dĺžku sa považuje lem sukne päť centimetrov nad kolenami alebo dlhšie. Vlasy si upravte prirodzene, bez blýskavých doplnkov. U líčenie sa opäť držte prirodzenosti, vyvarujte sa červené rúže a výrazných čiernych liniek. Nepoužívajte výrazný parfum. So sebou si vezmite vytlačená životopis, peknú pero a blok na poznámky. Na pohovory chodievajte s dostatočným predstihom. Ruku podávajte vždy ako druhí, počkajte až je Vám podaná a potom ju primerane stlačte. Pýtajte sa na všetko, čo Vás ohľadom pozície zaujíma, hlavne ale dodržiavajte zásady správneho správania a etikety.