Odchádzate na dovolenku? Tipy, ako zabezpečiť váš dom

Dovolenka sa blíži sedemmíľovými krokmi a vy už pravdepodobne máte zbalené. Čo vám však bráni v odchode je váš dom a domnienka, že nie je pravdepodobne dostatočne zabezpečený. Nechcete zlodejom svoj príbytok naservírovať na zlatom podnose, a tak premýšľate, ako ho ideálne čo najlepšie zabezpečiť, aby k prepadnutiu prakticky nedošlo. Poďme si niekoľko takých tipov prezradiť, nech môžete odletieť s pokojným svedomím.

Kvalitné zámky sú kľúčové

Ako zabezpečiť svoj dom? Jedným z prvých krokov sú kvalitné zámky a vo všeobecnosti vchodové dvere. To je napokon to prvé miesto, cez ktoré sa pokúsi zlodej vniknúť dovnútra. Ak máte dvere horšie ako tretie triedy, prakticky nechávate lupičom otvorené dvere.

Zámky však majte kvalitné aj na vašej garáži, prípadne oknách. To sú totiž ďalšie dve miesta, kam sa lupiči pozerajú a kadiaľ skúša do domova vniknúť. V prípade okien stojí za investíciu takzvaná bezpečnostná fólia, ktorou sa vystelú okná a zabráni sa tým ľahkému rozbitiu skla.

Nech sa to v dobe hýbe

Mnohí lupiči si dom obzerajú niekoľko dní, než sa ubezpečia, že v ňom práve nikto neprebýva. To však môžete využiť a poslať do domu dôveryhodnú návštevu, vďaka ktorej dom ožije a zlodejom sa do žíl vleje pocit, že na dovolenku sa práve neodišlo.

Táto návšteva v podobe blízkych, kamarátov alebo súrodencov môže byť využívaná aj tak, že vám pravidelne zaleje kvety. A to sa v čase, keď budete pár mesiacov mimo domova, viac, než hodí, nemyslíte?

Radšej o tom nehovorte

Chváliť sa vysnívanú dovolenku je síce pekné, ale nikdy neviete, kto vás tiež počúva. Keď budete na káve na malej dedinke rozprávať o tom, ako tri týždne nebudete doma, pretože odchádzate do Egypta, môže sa nejaký zákerný sused pokúsiť o vylúpenie v onej dobe.

Samozrejme vo veľkých mestách o milióne obyvateľov je táto pravdepodobnosť minimálna, ale ak počas dovolenky hovoríte napríklad práve svojim kamarátkam v dobre známej susedskej štvrti, trochu tým hazardujete.