Vedeli ste, že svetelný koreň môžete pestovať aj doma?

Poznáte svetelný koreň? Inými slovami sa mu tiež hovorí dioskórea čínsky alebo tiež jám či yam batátový. Často sa mu prezýva zázrak či poklad čínskej medicíny. Ak by sme mali byť konkrétnejší, ide o bylinku, ktorá dokáže skvele stimulovať žalúdok, tiež slezinu a má navyše tonizujúce účinky na pľúca. O zázrak sa teda rozhodne jedná, málokto však vie, že si tento zázrak je možné vypestovať aj u seba doma. 

Ako sme spomenuli, jedná sa o poklad či zázrak čínskej medicíny. Jedná sa o bylinku vyskytujúce sa hlavne v tropických oblastiach, ktorá je známa však po celom svete. Ľudia ju po celom svete využívajú pri varení, kedy ju pridávajú napríklad do bežných pokrmov. Skvele chutí napríklad s mäsom a zeleninou, ale tiež je možné takzvaný svetelný koreň jesť len tak samotný pečený. 

Liečivé účinky svetelného koreňa 

Taktiež bolo spomenuté, že sa jedná o zázrak s pozitívnymi dôsledkami na ľudské zdravie. Má pozitívny vplyv na žalúdok, slezinu, tiež na pľúca. K tomu všetkému urýchľuje proces hojenia, tiež dodáva telu potrebné vitamíny a minerálne látky, ktoré sa dodávajú len ťažko. Uľavuje od zlého trávenia, zaháňa únavu, ničí nechutenstvo alebo uľavuje od suchého kašľa a astmy. Dokonca si poradí s vredmi a okrem iného aj s kožnými vyrážkami. 

Ako na stávkovanie svetelného koreňa 

Čo sa týka stávkovanie tejto bylinky, odporúčame ju sadiť počas marca až apríla, avšak ak ste to nestihli, i máj je ideálny mesiac na stávkovanie. Vsádza sa zásadne do kremenného riečneho piesku. Keďže rastlina počas rastu pne, treba ju neskôr dopriať tiež opierku. Dorásť môže pokojne až do troch metrov, vo svojom rodnom kraji však dorastá do väčších rozmerov. 

Svetelný koreň alebo tiež jam sa zberá zásadne na jeseň, kedy usychajú listy. Počas septembra až jesene je navyše možné vykopať hľuzy tejto rastliny.