Ako sa cítiť pri športe ešte lepšie?

Ak ste vyznávačom aktívneho pohybu alebo športovom nadšencom, potom vám funkčná bielizeň príde vždy vhod. Či už ide o outdoorové či indoorové športové aktivity, iste oceníte kvalitné oblečenie, ktoré prepustí pot a súčasne drží optimálnu telesnú teplotu. V súčasnej dobe je na trhu dostatočné množstvo rôznych umelých materiálov, ktoré mnohokrát nielen nahrádzajú, ale aj v trvanlivosti alebo hygienici prekonávajú tradičné bavlnené materiály. Sú ľahšie a mnohokrát na tele príjemnejšie.

Trendom nielen pre športové aktivity je funkčná bielizeň, niekedy nazývané tiež termoprádlo. Ide o prádlo vyrobené z vlákien, ktorá neabsorbujú vodu, teda pot, a dokážu ju odvádzať od tela do ďalších vrstiev oblečenia. Vďaka tomu na vás nevisí ťažké prepotené oblečenie. Väčšina ľudí používa ako spodnú vrstvu bavlnené tričko. Bavlna je síce príjemný materiál, ale predovšetkým pre zimné športovanie úplne nevhodný. Dokáže nasiaknuť obrovské množstvo potu. Ťažké mokré tričko, ktoré nepríjemne chladí, asi nikoho nepoteší, navyše môžete veľmi ľahko prechladnúť a následne ochorieť. Najčastejšie používaným materiálom sú rôzne tvarovaná umelé vlákna, predovšetkým polypropylén a polyester. Nezadržiavajú takmer žiadnu vodu, veľmi rýchlo schnú a v poslednej dobe ani nespoznáte, že ide o umelé vlákna. Navyše nevyvolávajú alergické reakcie, dobre drží svoj tvar, nevyťahujú sa a spravidla vydržia niekoľko rokov. Niekoho by od nákupu mohla odradiť relatívne vyššia cena. Odráža sa v nej okrem iného aj drahý vývoj špeciálnych vlákien, aj zložitejšie technológie výroby. Oblečenie by ste si mali vyberať podľa toho, akému športu alebo pohybovej aktivite sa venujete. Väčšinou však nestačí kúpiť si jedno funkčné oblečenie a domnievať sa, že to bude stačiť. Obliekanie do chladného počasia je založené na princípe viac vrstiev – spravidla troch, pričom každá má svoju úlohu.

Prvá vrstva odvádza pot, druhá izoluje a tretia chráni pred vetrom a dažďom.

Funkčné prádlo je špecifický druh materiálu, ktorý potrebuje i špeciálnu starostlivosť

Taky svojmu oblečenie odstrihnete štítky a potom len márne pátrate po tom, ako máte tú ktorú vec prať? Nie ste sami. A kto by sa dnes námahou konal s bielizňou ručne, keď máme taký inteligentný práčky, že? Lenže na šport máme aj „inteligentné“, čiže funkčné oblečenie a to sa bez inteligencie svojho majiteľa v inteligentný práčke samo nevyperie. Ako sa teda správne o funkčné prádlo starať a na čo si dať pozor?

Športovci si v posledných dvadsiatich rokoch môžu užívať komfortu nových štruktúr textílií, v ktorých sa nám tak dobre behajú aj niekoľko hodinové výbehy. Veľkým hitom súčasnosti je návrat k prírode, a týka sa aj odevných vlákien. Klasickým príkladom je použitie merina, dlhých jemných vlnených vlákien, ktoré sa prebrúsi, aby kožu „nekušala“. Tento materiál je ideálny pre športový výkon v chladnom prostredí. Keď totiž navlhne, hreje, zatiaľ čo bavlnené tričko len chladí. Pletenina z merina má vynikajúce izolačné vlastnosti, výbornú savosť, a ak sa vyrobí v rozumnej štruktúre, má aj skvelú pružnosť, ťažnosť a priľnavosť na telo. Výrobcovia odporúčajú prať tieto textílie na štyridsať stupňov, pokiaľ nie je v zmesi prítomná syntetika, a nie je preto dovolená teplota vyššia. Siahnuť by ste mali po práškoch špeciálne určených na pranie vlny alebo po prácach orechoch BioWash. Platí zákaz pridávania aviváže, ktorá štruktúru dutého ovčieho vlákna zalepuje a znehodnocuje tak jeho schopnosť viesť teplo a odvádzať vlhkosť. Niekedy sa tiež odporúča impregnácia lanolínom. Výrobca hovorí, že bielizeň nie je nutné prať po každom použití, čo je navyše pri dlhodobých outdoorových aktivitách nerealizovateľné.