Ako liečiť zlomené srdce

Zlomené srdce už mal v živote asi každý. Láska proste vždy nevydrží do konca života. A nešťastná láska dokáže človeka potrápiť. Situáciu každý rieši po svojom, niekto vyhľadáva po rozpade vzťahu spoločnosť, ale iný sa naopak sám trápi. Nie je ani výnimkou, že sa niekto so zlomeným srdcom stretáva celý život. Takzvane zlomené srdce je vždy nepríjemnou a bolestivou záležitosťou, ktorá sa ťažko prekonáva. 

Tako-Tsubo 

Ako možno definovať zlomené srdce? Aj odborníci sa zhodujú, že syndróm zlomeného srdceskutečně existuje. Ide o vzácnu chorobu srdca, ktorá je známa pod označením Tako-Tsubo. Často vzniká v dôsledku veľkej duševnej bolesti a jej názov je odvodený podľa japonskej nádoby, ktorá slúži k lovu chobotníc. Tá má tvar, ktorý jevelmi podobný ľavej srdcovej komore, ktorá je touto chorobou zasiahnutá. 

Tako-Tsubose prejavuje podobne ako infarkt. Sprevádza ho veľké sklamanie, frustrácia i pocity beznádeje. Objavujú sa aj stavy sebaobviňovanie, kedy si človek dávávinu, začne sa pokladať za neschopného a trpia pocitmi menejcennosti. 

Cíti Ak človek psychickú bolesť a veľmi sa trápi, veľa negatívne sa to prejavuje na psychickom i fyzickom stave. Všetok emočný stres spôsobený práve zlomeným srdcom sprevádza smútok, melanchólia a zúfalstva. Negatívny vplyv stresové situácie sa prejavuje zvýšeným búšením srdca, nespavosťou, úzkosťou, potením či nechutenstvom. 

Známe príslovie že čas zahojí všetky rany, znie ako klišé, však býva pravdou. V mysli ju máme dlho, ale bolesť pomaly slabne. Odborníci odporúčajú dať emóciám voľný priebeh, pretože to utlmí bolesť. Niekedy sa ale aj stáva, že je bolesť zatlačená do pozadia a vynorí sa po rokoch veľmi silno. V tom prípade je nutné vyhľadať pomoc a liečbu. Zlomiť srdce môže láska nielen partnerská, ale aj vzťah rodiča a dieťaťa a to oboma smermi. Deti to všeobecne ale znášajú horšie. 

Liečba zlomeného srdca 

V momente, kedy vám niekto zlomí srdce, a cítite bolesť, neprepadajte zúfalstvo, pokiaľ je to možné.Neutápějte sa v bolesti, často sa stretávajte s ľuďmi, ktorých máte radi, pretože to môže veľmi zmierniť vaše trápenia. Venujte sa často svojim koníčkom, nájdite si tiež niečo nové, čo vás zaujme, bude baviť, úplne pohltí a zároveň bude aj napĺňať. 

Musíte prísť na iné myšlienky a zamestnať mozog. Ak máte pocit, že danú situáciu sami naozaj nezvládnete, určite sa nebojte vyhľadať pomoc odborníka a nechať si poradiť a pomôcť. Povedať si o pomoc nie je prejav slabosti, ale výraz silnej osobnosti, ktorá má silu bojovať a neváha využiť pomoc na prekonanie ťažkej situácie v živote. Dlhodobý smútok a zúfalstvo môžu spôsobiť naozaj nepríjemné a závažné zdravotné problémy.