Single bývania je na ústupe, teraz letí spolubývanie

V poslednej dobe sa opäť učíme viac počítať. Máme trochu hlbšie do vrecka a tiež sa učíme viac si vážiť peňazí a lepšie hospodáriť. Pár generácií po zmene režimu už chápe, že postaviť sa na vlastné nohy, znamená veľa používať rozum a byť zodpovedný. Spolubývanie letí v každom veku. 

Nemusíte byť teda len študenti, aby ste využívali formu spolubývanie. Ako všetko v živote to má pár výhod aj nevýhod. Pre niekoho spolubývajúci predstavuje stratu súkromia, pre iných zasa spôsob ako ušetriť a užiť si o trochu viac zábavy. Žiť osamote v garsónke tiež môže liezť trochu na mozog. 

Väčší byt zásluhou spolubývanie 

Jednou z výhod spolubývania je aj možnosť zaobstarať si oveľa väčší a krajší byt. Zložiť sa na nájom nie je vôbec na zahodenie. Ak potrebujete bývať rýchlo a máte možnosť k sebe niekoho pribrať, vezmite ich so sebou do prenájmu. Spolubývanie je oveľa výhodnejšie. Vo veľkomestách je oveľa drahšie zohnať menší byt pre mladých single, než väčší byt. 

Zožeňte si spolubývajúci 

Mnohé realitné kancelárie majú novú špecializáciu na spolubývanie. Nájdu vám spolubývajúceho aj voľná izba ponúknutý priamo ku spolubývanie. Možno sa pozrieť aj na realitné servery, ktoré sa na tento segment potencionálnych záujemcov o prenájom bytu sa spolubývajúcim priamo špecializujú. 

Ponuky tak môžete veľmi efektívne filtrovať podľa vybavenia bytu, blízko metra alebo povoleného zvieratká. Môžete tiež filtrovať neobľúbené ponuky s priechodným izbou. Ten sa ale ako obývacia izba môže aj hodiť. Ak naopak zháňate niekoho k sebe do bytu, na virtuálne nástenku si sami môžete vyvesiť svoju ponuku aj so všetkými detailmi a požiadavky. Táto špecifická oblasť spolubývania sa poslednou dobou stáva pre realitný trh veľmi zaujímavú. 

Trend spolubývanie v číslach 

Najväčší záujem je o lacný prenájom bytu sa spolubývajúcim či spolubývajúcimi. Od doby ekonomickej krízy je neustále na vzostupe a to možno prekvapivo predovšetkým aj medzi skúmanými mladými ľuďmi so špeciálnym vzdelaním, ktorí sa sťahujú za prácou najmä do veľkých miest. Tento nárast je zvýšený o 25% od roku 2009. Je obľúbený vďaka nízkym cenám prenájmov, veľké ponuke bytov a v množstve kategórií na výber. Napríklad v hlavnom meste Prahe možno zohnať izbu ku spolubývania od 2 500 korún.