Viete, ako očistiť kožené topánky? Poradíme vám

Kožené topánky má vo svojom botníku nejeden z nás. Sú to topánky kvalitné, síce drahšie, ale za to dlho vydrží. Teda iba ak sa o ne dobre staráte. Kožené topánky nie sú tak nenáročné na údržbu, ako iné topánky. Treba ich hýčkať a starať sa o ne, inak nám vydrží sotva pár nazutie. Dôležité je, aby sme ich čistili v priebehu roka, nie len jednou z čas. Najdôležitejšie údržba prichádza práve na jar, keď dlhá tuhá zima odíde do večných lovísk.
Kožené topánky trpia najmä v zime, keď sú pod neustálym tlakom vlhkosti. Okrem toho sa na cesty sypú soli, ktoré kožené topánky taky likvidujú. Preto hneď, čo zima odíde, je potrebné topánky poriadne vyčistiť, než ich budeme ďalej nosiť alebo ako ich prípadne schováme do botníku.Otázkou je, ako ich správne očistiť tak, aby sa ich životnosť len predĺžila?

Najskôr odstráňte soľ

To najdôležitejšie, čo treba urobiť, je očistenie soli. Soľ je nutné očistiť najskôr, pretože práve soľ kožené topánky ničí najviac. Niekedy ide odstrániť len vlhkou handričkou, ale inokedy musíte použiť octovú vodu, čo je zmes vody a octu v pomere 1: 1. Octová voda nielen, že likviduje soľ na kožených topánkach, ale taky ju využijete pri umývaní okien. Okná totiž zbavuje šmúh a dodáva im lesk. Okrem toho ju využijete aj pri kúpaní psa. Psej srsti totiž dodáva nevšedný lesk.
Pri odstraňovaní soli príde vhod aj ricínový olej, ktorý soľ jednoznačne vyčistí, ak by sa to inak nepodarilo.

Používajte prípravky na obuv

Kožené topánky si zaslúžia aj špeciálne prípravky, bez ktorých by topánky nedostali taký lesk a šmrnc. Keď sa rozhodnete investovať do kožených topánok, musíte investovať aj do prípravkov na koži, ktoré ponechajú topánky v dokonalom stave. Len s prípravkami udržíte topánky v takmer novom stave, preto na ich kúpu nezabúdajte.
A ešte jedno pravidlo platí u čistenie topánok – pred schováním topánok do botníku je nutné, aby topánky poriadne vyschli. Nedávajte je na kúrenie alebo k inému zdroju tepla (môžu zkrabatět alebo kože môže stvrdnúť), len ich nechajte prirodzene uschnúť.