Paradajky znižujú cholesterol a udržujú zdravé kosti

Každým rokom na svojej záhrade sadíme mnoho druhov zeleniny. Medzi najčastejšie pestovanou zeleninou nájdeme zemiaky, uhorky alebo mrkvu, bohužiaľ sa veľmi často zabúda na paradajky, ktoré sú veľmi zdravá. Mnoho ľudí sa možno bojí toho, že by ich nevypestovali, ale na tom nie je nič zložité a ťažkého. Navyše vypestujete skutočne skvelú zeleninu, ktorá má v sebe mnoho blahodarných účinkov, s ktorými sa teraz zoznámime.
O tom, že sú paradajky zdravá, nie je pochýb. V súčasnej dobe sa rajčiny pestujú len minimálne, bohužiaľ. Tiež je to zelenina, ktorú neje každý, čo je veľká škoda, pretože paradajka je jeden z najzdravších druhov zeleniny. Avšak o tom sa teraz presvedčíme.

Paradajky pre zdravé kosti

Málokto vie, že paradajky pomáhajú udržiavať kosti zdravé. Obsahujú totiž vitamín K, ktorý prispieva k zdraviu našich kostí. Vitamín K je okrem toho rozpustný v tukoch a je nevyhnutnou súčasťou procesu mineralizácie kostí.

Paradajky proti vysokému cholesterolu

Ak vás trápi vysoký cholesterol, mali by ste do svojho jedálnička zaradiť viac paradajok. Predsa len je to zelenina, ktorá znižuje cholesterol. Teda aby sme boli presní – znižuje zlý cholesterol a naopak zvyšuje ten dobrý cholesterol.
U paradajok je zaujímavé to, že sú pre telo prínosnejšie vtedy, kedy sú uvarená. Je to totiž zelenina, ktorá aj napriek varení zachová svoje dôležité látky v sebe. Mnoho odborníkov je skutočne zástancom toho názoru, že je výživnejšie uvarená než čerstvá, čo nie je u iných druhov zeleniny tak bežné.

Paradajky proti vysokému krvnému tlaku

Paradajky taky vie stimulovať krvný tlak. Ak vás dlhodobo trápi vysoký krvný tlak, než zamierite k lekárovi pre lieky na celý život, skúste to ešte s paradajkami, ktoré vám krvný tlak dokážu stimulovať. Paradajky sú najlepšími priateľmi nášho srdca a dokážu ho podporiť v jeho správnej činnosti.