Upratovanie kancelárií ako náhradné plnenie?

Ste firma, ktorá má viac ako 25 zamestnancov? Iste ste počuli o zákonnej povinnosti zamestnávať aspoň štyri percentá OZP. Pokiaľ si tento postup neprajete, môžete využiť náhradné plnenie.

Povinnosť každej firmy

Je jedno, či ste súkromným subjektom, alebo štátna spoločnosť či organizácia – zo zákona ste v prípade, že váš subjekt zamestnáva 25 a viac osôb, povinní zamestnávať určitý počet OZP zamestnancov. Zamestnávateľ je tak povinný zamestnať štyri percentá osôb so zdravotným postihnutím v celkovom pomere k počtu zamestnancov. Túto povinnosť majú všetky firmy, bez výnimky. Pri nedodržaní zákonom danej podmienky sa potom subjekt vystavuje veľmi vysokej pokute.

Môžete tiež platiť štátu odvody

Pokiaľ to vo vašej prevádzke nie je možné a tento postup nie ste schopní splniť, existujú aj iné možnosti. Náhradné plnenie je jednou z nich, finančný odvod druhú. Finančný odvod je vlastne čiastka, ktorú budete pravidelne štátu odvádzať za každú osobu so zdravotným postihnutím, ktorú by ste mali zamestnať.

Alebo využiť náhradné plnenie

Podporiť ale osoby so zdravotným postihnutím môžete aj úplne iným spôsobom, a to pomocou náhradného plnenia. V prípade finančných odvodov štátu iba odvádzate peniaze a nič za ne späť nezískavate, v prípade náhradného plnenia sa jedná o produkty alebo služby, ktorých sa vám dostane. Vy tak spĺňate zákon, a ešte máte možnosť získať služby alebo produkty.

Pravidelné upratovanie kancelárií

Outsourcing podporných služieb vedie k tomu, že budete môcť využívať náhradné plnenie napríklad ako službu, ktorú na prevádzku svojho podnikania aj tak potrebujete. Ide tak napríklad o fyzickú ostrahu objektov, o facility management, alebo o pravidelné upratovanie vašich kancelárskych a firemných priestorov. Máte tak jedinečnú možnosť podporiť osoby so zdravotným postihnutím bez toho, aby ste sa stali ich priamym zamestnávateľom.

Náhradné plnenie je spôsob, ako pravidelne podporovať osoby s hendikepom, a zároveň splniť zákonnú povinnosť.