Ako na pestovanie ríbezlí, ktorý dokáže podporiť činnosť srdca

Aké ovocie nájdeme takmer v každej záhradke? Človek si razom spomenie na jahody, maliny, tiež na jabĺčka, ktorá rastú všade na okolitých stromoch. Okrem toho si človek tiež spomenie na niekoľko ovocných kríkov, ktoré sú pre českú záhradku taky typické. K týmto ovocným kríkom patrí napríklad aj skromný ovocný ker menom ríbezle, ktorý si iste pamätáme zo svojho detstva, kedy sme počas prázdnin u babičky boli zapojení do jeho otrhávání a do následného spracovania tohto ovocia.

V prípade, že patríte k ľuďom, ktorí zažili trhanie ríbezlí a jeho následné spracovanie, pravdepodobne viete, ako ho v kuchyni spracovať. Ale viete tiež, ako ho pestovať alebo ako pôsobí na naše zdravie a organizmus človeka?

Ríbezle v kuchyni

Ríbezle dneska nájdete takmer na každej záhradke, avšak z kultúrnych rastlín je vôbec jedna z najmladších. Ríbezle obsahuje vysoké množstvo pektínov, a teda veľmi dobre želíruje. Výborne sa tak hodí na prípravu rôsolov a zaváranín, môžeme ho tiež pridať o k inému ovociu, ktoré má pektínov málo – napríklad k malinám alebo čerešniam. Dá sa z neho tiež pripraviť výborná ovocná šťava či domáce ovocné víno.

Ríbezle pre zdravie

Okrem toho, že skvele chutí a osviežuje v horúcich letných dňoch, má ríbezle tiež priaznivé účinky na naše zdravie. Obsahuje mnoho vitamínov – hlavne vitamín C, ktorého nájdeme najviac v čiernom ríbezlí, ale aj vitamíny skupiny B. Okrem toho obsahujú plody ríbezlí tiež veľké množstvo vápnika a železa, čo z nich robí ideálne podporný prostriedok pri liečbe chudokrvnosti. Medzi ďalšie pozitívne účinky ríbezlí patrí určite aj jeho schopnosť posilňovať imunitný systém a činnosť srdca.

pestovanie ríbezlí

Ríbezle pochádza z horských oblastnej Himalájí, úspešne sa ale pestuje aj v oveľa nižších nadmorských výškach než sú tie, do ktorých sa vypínajú Himalájskej vrcholky. Pokiaľ si ríbezle prinesieme zo záhradníctva alebo ovocnej škôlky, mali by sme ho pred stávkovaním na deň namočiť do vody. Potom môžeme kríky vysadiť do radov, medzi nimi by mala zostať medzera dlhá asi meter až meter a pol. Plody ríbezlí začínajú dozrievať okolo 24. júna, preto sa mu tiež niekedy hovorí víno svätého Jána.