5 trikov, ako umyť okná čo najefektívnejšie

Umývanie okien je nočná mora väčšiny majiteľov domácností. Pre mnohých to znamená celé dopoludnie strávené tvrdú drinou. Tak to ale vyzerať nemusí. Prečítajte 5 rád od profesionálnej upratovačky, ako okná umyť čo najrýchlejšie a najlepšie.

Kúpte si kvalitné širokú stierku

Kvalitný stierka je základ. Ak za sebou vaše stierka zanecháva šmuhy, znamená to pravdepodobne, že má už stuhnutú gumu a je čas ju vymeniť. Nezabúdajte ani na vhodnú šírku stierky. Čím väčšia okno, tým širšie stierka – ušetríte si ťahy, odparovanie vody (a výsledné stopy po kvapkách na skle) i leštenie šmúh medzi ťahmi stierkou. Vodu stierajte jedným ťahom zhora nadol.

Používajte leštiaci papier

Mnohí používajú na dolešťování papierové kuchynské utierky alebo rôzne handry. Tie síce sklo vyleštia, ale zostávajú z nich na ňom vlákna. Riešením je špeciálny leštiaci papier, ktorý vyzerá skoro ako kuchynské utierky, je ale o poznanie pevnejší a nepúšťa vlákna. Takže sa vám nebude trhať pod prstami a zároveň zanechá sklo úplne čisté. Ďalšou možnou alternatívou sú noviny, ktoré boli pre tento účel veľmi často používané ešte pred tým, než kuchynské utierky alebo leštiaci papier vôbec existovali.

Neleštite celé sklo

Ak použijete stierku a použijete ju správne, nie je nutné přelešťovat celé sklo. Stačí vyleštiť okraje, kam stierka nedosiahne a doladiť detaily. Toľko ušetreného času!

Vyhnite sa umývanie okien na priamom slnku

Na priamom slnku alebo vo veľkom teple sa voda z okien veľmi rýchlo odparuje. To má za následok stopy po kvapkách vody, ktoré stekali po skle, než sa odparili. Oveľa lepšie je umývať okná za šera, kedy voda na skle vydržia oveľa dlhšie a vy budete mať podstatne viac času ju z okien zotrieť. Navyše na prácu lepšie uvidíte.

Napred rám, potom sklo

Je úplne zbytočné si krásne naleštiť skla a potom si ich celá zašpiniť pri umývaní rámov. Vždy napred dôkladne umyte rámy (vyhnite sa abrazívnym prostriedkom a hrubé strane hubky) a až potom sa dajte do umývania skiel. Po drine s rámami je umývanie skla ako za odmenu. Rámy nevynechávajte, čím dlhšie ich budete odkladať, tým horšie pôjdu vyčistiť.

S týmito typmi sa už nemusíte umývanie okien báť! Vyskúšajte ich a uvidíte, že vám to pôjde od ruky jedna radosť.