Krv ako najcennejšie tekutina sveta alebo čo o nej ešte neviete

V ľudskom tele všetko funguje úplne dokonale. Je preto veľká tragédia, keď sa niečo v ľudskom tele pokazí, keď prestane jeden orgán fungovať alebo keď do konkrétnej časti tela netečie dostatok krvi. V súčasnej dobe je práve spomínaná krv považovaná za najcennejšie tekutinu celého sveta. Tomu sa napokon nemôžeme čudovať, je to predsa len životodarná tekutina, ktorá je ešte stále predmetom mnohého skúmania. Aj keď o nej vieme dlhé roky, napriek tomu o nej nevieme úplne všetko.

Aby ste boli trochu bližšie tekutine, ktorá prúdi vaším telom, prezraďme si niečo o krvi. Mnohé informácie pre vás budú určite prekvapením, o iných ste sa trebárs učili v školských laviciach.

Krv skúmané už od dôb Hippokrata

Málokto vie, že krv je skúmaná už od dôb Hippokrata. Práve ten jednotlivé zložky krvi objavil Hippokrates bol grécky lekár, ktorý krv rozdelil na tri samostatné vrstvy, a to na priehľadnú vrstvu tvorenú krvný plazmou, druhú vrstvu, ktorá je tou strednej a ktorá je plná bielych krviniek, a potom na tú tretiu, ktorá sa nachádza úplne naspodku a ktorá obsahuje červené krvinky.

Krv a jej krvnej skupiny

Na to, že sa krv delí do celkovo štyroch krvných skupín, však prišiel až prof. MUDr. Jan Jánský. Ten zistil aj to, že najrozšírenejší krvnou skupinou je skupina 0, ale samozrejme delia sa to podľa oblastí. Niekde je najrozšírenejším typom krvi A.

Neskôr sa však zistilo, že čo krvná skupina, to iná choroba. Napríklad ľudia majúci krvnú skupinu 0 sú náchylnejší k vredovým chorobám žalúdka, majú tiež sklony k alergiám alebo majú problémy so štítnou žľazou. Čo sa týka ľudí, ktoré majú krvnú skupinu typu A, majú sklon ku karcinómu hrubého čreva alebo sklon k srdcovým chorobám.

Keď sú problémy s krvou

V súvislosti s krvou možno tiež hovoriť o zdravotných problémoch, ktoré nastupujú, ak s krvou máte problém. V prípade problémov s krvou nastupuje veľmi často chudokrvnosť alebo na vine môže byť aj nedostatok krvných doštičiek.