Ako riešiť priestor na sedenie v malej obývacej izbe?

Kto by netúžil po priestrannej obývacej izbe, kam sa zmestí celá rodina alebo všetci priatelia? Bohužiaľ realita býva často úplne iná. Našťastie aj v malom priestore je možné zariadiť pohodlné a útulné posedenie.

Obývacia izba so spálňou

Pokiaľ kvôli priestoru musí obývacia izba plniť zároveň funkciu spálne, rozkladacia pohovka je nevyhnutnosťou. V opačnom prípade môžete zaobstarať len rozkladacie kreslo, ktoré zaberá menej miesta, alebo menšiu nerozkladaciu pohovku. Na kvalite rozhodne nešetrite, musí vydržať ako sedenie pri televízii, tak každodenné spanie bez ujmy. Váš chrbát vám poďakujú.

Multifunkčné posedenie

Skúste skombinovať viac spôsobov sedenia aj za cenu, že zaberie viac miesta. Menšia pohovka, jedno kreslo, sedací vak a niekoľko taburetov, ktoré sa dajú v prípade potreby zložiť alebo upratať, vytvoria príjemnú oddychovú zónu. Aby celok pôsobil útulne a kompaktne, zjednoťte nábytok farebne, typom látky alebo aspoň tvarom. Pod nábytkom by mal aspoň sčasti ležať koberec, vďaka ktorému bude sedenie pôsobiť priestornejšie a ucelenejšie.

Miesto, ktoré zaplníte posedením, musíte ušetriť inde. Ako na to? Veľmi jednoducho – vyberajte nábytok, ktorý nebude len na okrasu. Sedačka, taburety aj kreslá môžu mať v sebe šikovne skrytý úložný priestor, vďaka ktorému už v miestnosti nebudete potrebovať ďalšiu skriňu alebo komodu. Niektoré odkladacie stolíky sa môžu v okamihu premeniť v ďalší taburet alebo rozložiť tak, aby sa odkladací priestor zdvojnásobil. To oceníte predovšetkým v prípade, že kvám čas od času zavíta početnejšia návšteva.

Vzdušný priestor

Odsúvať pohovku ďalej od steny sa dá byť v malom byte kontraproduktívne, ale verte, že vám tento jednoduchý trik urobí dobrú službu. Obývacia izba bude pôsobiť otvorenejším dojmom a miestnosť sa opticky zväčší. Naopak sedačka umiestnená tesne pri stene zvýrazňuje fakt, že miestnosť nie je príliš veľká. Za sedačkou navyše vznikne priestor pre menšiu komodu či knižnicu.