Ryanair hlási prepúšťanie. O miesto by malo prísť až 900 ľudí

Keď sa povie nízkonákladová letecká spoločnosť, väčšina ľudí si na prvom mieste vybaví írsky Ryanair. Práve s touto spoločnosťou väčšina Čechov lieta na kratšie vzdialenosti po Európe za priaznivé ceny. Ale zdá sa, že v posledných rokoch sa jej prestáva dariť. Aspoň tomu nasvedčuje prepúšťanie, ktoré firma chystá. Generálny riaditeľ Michael O’Leary oznámil, že spoločnosť má o 500 pilotov a 400 členov palubného personálu viac než aktuálne potrebuje. V blízkej dobe teda dôjde k masívnemu rušeniu pracovných miest.

Táto správa je o to paradoxnější, že prichádza len necelé dva roky potom, čo Ryanair musel zrušiť stovky letov, a jedným z dôvodov bol aj nedostatok pilotov. Spoločne s ohlásením prepustenie bolo tiež uvedené, že zisk spoločnosti rapídne klesol. Na začiatku júla aj spoločnosť znížila svoje pôvodné rastové plány o polovicu kvôli oneskoreniu dodávok lietadiel Boeing 737 MAX.

Smutný jeseň pre pilotov i letušky

O’Leary uviedol, že Ryanair urobí maximum pre to, aby bola pracovná miesta zachovaná, ale zároveň povedal, že je potrebné reagovať na oneskorenie dodávok lietadiel aj na hrozbu odchode Veľkej Británie bez dohody. Prvá vlna prepúšťania by sa mala uskutočniť na konci septembra, druhá potom po Vianociach.

Piloti premýšľajú nad možnosťou usporiadať štrajk, ale niektorí odborári O’Learyho osočujú zo zastrašovania, aby zamestnanci prípadnú štrajk odmietli. Podľa nich dokonca personálna agentúra pracujúca pre Ryanair stále inzeruje voľné pracovné miesta a rovnako tak bol na začiatku mesiaca zahájený nový program školenia pilotov v strednej Európe.

Pravdou ale je, že čistý zisk Ryanair klesol o 21 percent. Na tento menej priaznivý výsledok mala vplyv predovšetkým nižšia cena leteniek a vyššie výdavky za pohonné hmoty. Nie je to však prvýkrát, kedy sa Ryanair dostáva do problémov. Táto nízkonákladová spoločnosť tlačí ceny leteniek dolu, aby si udržala miesto na trhu, a tým pádom sa môže stať, že v určitých obdobiach pôjde zisk nadol.