Poznáte repík? Rastlinu s ohromnou liečivou silou?

Patríte medzi vášnivých pestovateľov rastlín a vaša záhrada zíva celú množstvom liečivých bylín? Potom vám možno medzi všetkými tými rastlinami nechýba repík lekársky, ktorý je naozaj veľkým prírodným pomocníkom. Zbavuje človeka celé hŕbu zdravotných ťažkostí, má napríklad aj hojivé účinky. Že ste o tejto rastline zatiaľ ešte nepočuli? Poďme si ju predstaviť!

Repík ako starodávna kráľovská bylina

Len málokto vie, že repík je starodávnu kráľovskou bylinou. Je to pomocník pri celej množstvu najrôznejších zdravotných ťažkostí. Lieči hlavne problémy s trávením, zvyšuje obranyschopnosť organizmu a tiež je súčasťou celej hŕbu upokojujúcich obkladov, mastí a tiež liečivých kúpeľov.

Mnohí ľudia sa pletú repík s divozelom. Obe rastliny totiž dorastajú do deväťdesiatich centimetrov a obe sú osiate žltými drobnými kvietkami. Je však medzi nimi niekoľko zásadných rozdielov, najmä teda v ich účinkoch na ľudské zdravie.

Uľavuje od hnačky

V ľudovej medicíne sa repík používa už dlhé roky ako liek proti hnačke. Pôsobí totiž protizápalovo a dezinfekčne. Vie tiež zvýšiť vylučovanie žlče a má okrem iného aj diuretické účinky. Okrem toho tiež uľavuje od akýchkoľvek porúch trávenia a zabraňuje vzniku obličkových kameňov.

Čo repík ešte vie? Vie napríklad podporiť chudnutie, tiež znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi a zabraňuje poruchám žlčových ciest. Tiež priaznivo pôsobí pri zápalových ochoreniach močových ciest a podporuje chuť na sex. Len sa teda nesmie konzumovať spolu s alkoholom.

Ako repík užívať či ho spracovať?

Repík sa vnútorne moc nevyužíva, skôr funguje vo chvíli, keď si z neho prichystáte obklady, kúpele alebo kloktadlo. Z repíka sa tiež robí masť, ktorá napríklad pomáha od problematického akné vyskytujúceho sa nielen na pleti teenagerov. Masť lieči aj hnisavé vyrážky, tiež ekzémy a okrem iného aj odreniny.