Zásady používania zábavnej pyrotechniky

Zábavná pyrotechnika už dávno nie je iba súčasťou osláv Nového roka. Stáva sa neoddeliteľnou súčasťou svadieb alebo narodeninových osláv, pretože prináša na dané miesto neopísateľnú atmosféru, ktorá sa vryje ľuďom do pamäte. Pod ohňostrojmi dnes nájdeme celú veľa vecí – patrí sem napríklad petardy a delobuchy, ďalej tiež ohňostroje, dymovnice do ruky alebo len prskavky, ktoré připichujeme na tortu. To všetko je zábavná pyrotechnika a v každom prípade by sme sa ohňostrojmi mali zaobchádzať opatrne.

Pri používaní zábavnej pyrotechniky totiž dochádza k celej množstvu úrazov. Už z toho dôvodu by sme mali dbať na správne a bezpečné používanie všetkých druhov pyrotechniky. Ešte, než si spomenieme niekoľko všeobecných zásad, treba spomenúť aj jeden tip – ako odštartujete ohňostroj alebo vypustíte petardy na nebesia, informujte o tom vašich susedov. Sú to možno majitelia domácich zvierat alebo majú malé deti, tak nech nie sú ranami zaskočenie.

Pyrotechnika nepatrí deťom do rúk

Vôbec prvý princípom, ktoré sa držať pri používaní zábavnej pyrotechniky, je nedávať ju do rúk deťom. Zábavná pyrotechnika naozaj nepatrí deťom do rúk, aj samotní dospelí majú niekedy problém s tým ju odpáliť podľa predpisov a stanovených pravidiel.

Nikdy nedopalujeme petardy z ruky

Ako už bolo spomenuté, pri búchanie ohňostrojov a púšťanie petárd vzniká celá kopa úrazov. Tým je dôležité predchádzať, a to napríklad tak, že nebudete petardy Odstreľovacie z rúk. Petardy sa vždy dávajú do pripravenej fľaše či iné veci, nikdy sa neodpalují priamo z ruky.

Vždy vyhľadajte otvorený priestor

Nikdy, ale naozaj nikdy neodpalujte petardy z pohodlia domova! Vždy vyhľadajte otvorený priestor čiže ideálne záhradu, lúku alebo pole. Balkón sa za otvorený priestor naozaj nepovažuje. Otvoreným priestorom sa rozumie miesto, ktoré je vzdialené od všetkých horľavých materiálov.