Vyberáme tapety – čo je dobré vedieť?

Výber tapiet nie je veľká veda, no má svoje zákonitosti. Rozhodovať sa na základe farby či vzorovania zďaleka nestačí. Pri výbere tapiet je potrebné zohľadniť oveľa viac faktorov – len tak budete s vašim výberom maximálne spokojní.

Miesto pre tapetu

Moderné tapety sa môžu umiestniť prakticky do akejkoľvek miestnosti v interiéri, dokonca aj do kúpeľne. Ak je predpoklad, že tapety budú musieť znášať vlhkosť, pôsobenie pary či nešetrné zaobchádzanie, v takom prípade sú dobrou voľbou kvalitné tapety z vinylu. Sú odolné voči mechanickému poškodeniu a dajú sa dokonca umývať. V ostatných prípadoch skvele poslúžia aj vliesové tapety či klasické papierové tapety (radšej však dvojvrstvové).

tapety

Sila farieb a vzorov

Farby a vzory tapiet dokážu zmeniť ktorúkoľvek miestnosť na nepoznanie. Svetlejšie a jasnejšie odtiene priestor opticky rozširujú a zväčšujú, zatiaľ čo tmavšie farby robia presný opak. V prípade, že chcete miestnosť vizuálne rozšíriť, voľte tapety s vodorovným vzorom, prípadne s drobnejšími vzormi na tapetách. Naopak, ak potrebujete izbu vizuálne predĺžiť, vyberajte zvislé vzory. Z hľadiska farebnosti a ponuky vzorov vynikajú najmä detské tapety na stenu.

tapety

Tapeta ako doplnok alebo ohniskový bod?

Ďalšia dôležitá otázka, na ktorú by ste mali vedieť odpovedať. Pokiaľ má tapeta slúžiť doslova ako interiérový doplnok, potom by mala farebne aj vzorovo korešpondovať so zvyškom interiéru, respektíve jeho vybavenia (nábytok, koberce, podlaha, ale aj farba okien či dverí). Tapetu je však možné využiť aj ako skvelý kontrastný prvok a moment, ktorý púta pozornosť. Veľmi moderne a sviežo pôsobí vytapetovanie jednej, vizuálne nosnej steny v miestnosti; v obývačke to môže byť napríklad stena za sedacou súpravou.