Ohľaduplná móda – slow fashion, ochrana zvierat i prírody!

Jeden by povedal, že je móda o tom, aby sa v nej človek cítil fajn a páčil sa ostatným. Tak jednoduchá však móda bola kedysi, dnes sa čoraz viac kladie dôraz na ohľaduplnosť voči zvieratám i prírode. Ohľaduplný v móde môže byť každý. Stačí, keď svojím nákupom a nosením podporí značky, ktoré už ohľaduplné sú. Stačí, keď uprednostní oblečenie z konope a iných revolučných materiálov, odmietne nosiť pravý norkový kožuch alebo sa viac vcíti do slow fashion.

Slow fashion nie je len pojem, je to životný štýl

„Slow fashion“ môže byť pre niektorých z vás úplne novým pojmom. Ale prvýkrát sa objavil už niekedy v roku 2007 v Londýne. Je to hnutie, ak chcete životný štýl, ktorý odmieta masovú výrobu oblečenia, podporuje obnovu starého oblečenia, jeho nákup v second handoch, fair trade výrobky aj menšie podnikateľov s tradíciou. Cieľom je podporiť recykláciu a zamedziť stále vzrastajúci výrobu nového oblečenia, ktorá sa riadi chvíľkovými trendy. Ak ste si teda aspoň raz za život presile starú blúzku po babičke, sem tam skočíte do secondhandu a rozhodne nepodliehate každému trendu, môžete si gratulovať. Ku „slow fashion“ máte veľmi blízko! Nie je to však len o recyklácii, čo môžete vidieť na novom oblečení, ktoré vzniká so zámerom ušetriť prírodu. A tak prakticky aj z na prvý pohľad nevyužiteľného odpadu môže vzniknúť elegantný kúsok oblečenia. Dôkazom toho je revolučný materiál Pinatex, ktorý je vyrobený z odpadu pri spracovávaní ananásu. Revolučný a dnes už však veľmi obľúbené je aj oblečenie z konope.

Kvôli našej móde už žiadne zviera nezomrie!

Kvôli našej móde už žiadne zviera nezomrie – tak toto hlása jedna známa značka za druhou. Zatiaľ čo predtým bolo ternom ukázať sa v pravom norkové kožuchu, dnes aby ste sa za to skôr hanbili. Aktuálne móda hrdo prehlasuje, že nie je in kvôli kožuchu či kožu zabiť nevinné zviera, in je hľadať alternatívu! A ak by ste sa pod toto najradšej podpísali, nemusíte. Lepšie urobíte, keď u niektorej tejto značky nakúpite.

A čo vy? Ako ohľaduplný je váš šatník? Máte v ňom niečo recyklovaného?