Trápia vás mach? Vieme, ako sa ho nadobro zbaviť

Mach trápi mnoho záhradníkov každý rok. Niekedy sa vyskytne na záhrade, inokedy však napadne strechu, čo nie je dobré zanedbávať. Najčastejšie sa mach objavuje tam, kde je veľa vlhko a kde len zriedkakedy zasvieti slniečko. Ak mach na svojej záhrade alebo na streche objavíte, rýchlo s ním niečo urobte. A my vám poradíme, ako na to. 

Ako sme spomenuli, mach sa najčastejšie vyskytuje na trávniku na záhrade, ale tiež na streche, kde môže značne a viditeľne poškodiť strešnú krytinu. Ak nechcete investovať do novej strešnej krytiny a do práce, ktorá sa s pokrývaním strechy spája, radšej sa machu zbavte hneď, čo ho objavíte. Otázkou je, ako? 

Ako sa zbaviť machu na záhrade 

Najskôr si povedzme, ako sa zbaviť machu na záhrade. Predsa len sa mach na našej záhrade vyskytuje častejšie ako na streche, bojujú s ním mnohí záhradníci aj majitelia záhrad. Najlepšie sa machu zbavíte pomocou vertikutácie trávnika. Ide o bežnú činnosť, ktorá udržuje trávnik vo skvelej forme. Zbavuje ho nielen machov, ale aj plste, odumretých rastlín, burín či zvyškov posekanej trávy, ktoré zabraňujú trávniku v kvalitnom raste. 

Vertikutácia by mala prebiehať tak na jar, tak aj na jeseň. Mnohí záhradníci robia vertikutáciu iba na jar, avšak aj jesenné vertikutácie je dôležitá. Vďaka jesenné vertikutácii nebude trávnik po zime v tak zlom stave, ako obvykle, navyše trávnik nebude tak žltkastý a nebude tak oslabený. 

Ako sa zbaviť machu na streche 

Mach sa však môže dostať až na strechu. Ak sa to stane, treba s tým niečo urobiť čo najskôr. Pod machom sa totiž drží vlhkosť, vďaka ktorej sa znižuje kvalita strešnej krytiny. Našťastie s machom na streche možno bojovať mnohými spôsobmi. Napríklad pomôže roztok modrej skalice s vodou, ktorý mach zlikviduje nadobro. Ak nepomôže skalica, odporúčame siahnuť po vápencovom mlieku, ktorý dokáže zbaviť mach predovšetkým z betónových škridiel. Ak vápenné mlieko nastriekate na strešnú krytinu v máji, do konca leta je problém vyriešený.