Nechajte svoje peniaze zarábať

Nenechávajte veľké sumy peňazí ležať ladom na zle úročenom účte a nechajte ich zarábať. Neprehliadajte zaujímavé príležitosti a majte dostatočnú rezervu na účte. Nepožičiavajte si za drahé peniaze a nepodceňujte poistenia. Možno nedokážete dostatočne využiť tie všetky možnosti, ktoré sa vám ponúkajú. Nepripravujte sa o pravidelný pasívny príjem. Prekonajte svoju pohodlnosť, lenivosť a neochotu čokoľvek riešiť. Možno nemáte dostatok času a energie, alebo naopak máte obavu urobiť ten prvý krok. 

Výnosy a pôžičky 

Nenechajte veľké sumy peňazí ležať len tak na bežných účtoch a investujte. Leží tam prakticky so záporným reálnym výnosom. Skúste využiť zvýhodnené programy so štátnym príspevkom alebo možnosťou daňových odpočtov. Preverte ďalšie zaujímavé príležitosti, ako možnosť prenájmu bytu po babičke. Mnoho z nás tiež spláca veľmi drahý spotrebiteľský úver aj v prípade, že môžu túto sumu vziať zo svojho bežného či sporiaceho účtu. Peniazom dávame inú dôležitosť podľa faktu, odkiaľ sú a tiež k čomu budú slúžiť. Peniaze od príbuzných na zariadenie bytu dáte na účet, pretože ho kúpite, až dostavíte dom. Teraz ale potrebujete nové auto, na ktoré si draho požičiate. Lepšie je ale použiť peniaze a sporiť na zariadení. 

Vytváranie finančné rezervy 

Mnoho ľudí chce všetko hneď a impulzívne utráca. Potom idú od výplaty k výplate a väčšie neočakávaný výdavok je problém. Platenie z kreditnej karty či spotrebiteľského úveru často odštartuje finančné problémy. Mnoho škody dokáže napáchať práve unáhlené rozhodnutia v oblasti financií. Treba sa kvalitne poistiť a to aj svoj majetok. Môže predsa prísť nepríjemná udalosť, ktorá vás vyhodí zo sedla. Pozerajte sa do budúcnosti a nezaujímajte sa len o to, čo je teraz. Dôležitá je aj investícia do osobného rozvoja, zvýšenie vedomostí, zručností a odbornosti. Mať konkurenčnú výhodu na trhu práce súvisiace s vyššími zárobkami a finančnou nezávislosťou sa predsa oplatí. Využite svoje zarobené peniaze preto, aby vždy generovali ďalší príjem. Investujte premyslene a s návratnosťou.