Naučte sa šetriť a zbytočne neutrácať

Každá domácnosť by sa mala naučiť odkladať si peniaze bokom a vytvárať si tak určitú finančnú rezervu pre nečakané výdavky. Vyššie také rezervy sa pohybuje v priemere v päťnásobku vášho priemerného príjmu. Ako ale také peniaze našetriť a nemíňať za veci, ktoré pre nás nie sú nutné? 

Ako sa naučiť vytvárať rezervu? 

Pod spojením finančná rezerva sa ukrýva bezpečnosť a pokoj duše. Keď vo vašom živote nastane ťažká situácia a začnete mať vyššie výdavky, či už jednorázové, alebo dlhodobé, je potrebné byť pripravený a situáciu znášať s pokojnejším pocitom. Tým docielite vytvorením finančnej rezervy, kedy si nejaké peniaze budete sporiť bokom. 

U všetkých spôsobov takého zaistenia je dôležitá systematickosť a pravidelnosť. Radí sa začať sporiť už malé, smiešne sumy, len aby ste si navykli dávať peniaze bokom. Postupom času začnite čiastky zvyšovať, až sa dostanete na cieľovú sumu. Odkladajte si napríklad tiež drobné z nákupu, až sa nahromadí, môžu sa hodiť. 

Kľúčové je odolať do úspor siahnuť a minúť ich za niečo, čo vyložene nepotrebujete. Myslite vždy na to, prečo peniaze sporíte, a že ich využitie má byť oveľa dôležitejšie. 

Kam peniaze ukladať? 

Sporiť do prasiatka? Nechávať peniaze v banke? Dávať si ich pod matrac? Najlepšie je založiť si sporiaci účet s výhodným zhodnotením úspor a nastaviť si trvalý príkaz. Takto vám na účet bude mesačných prúdiť požadovaná čiastka. Najlepšie je nastaviť si termín trvalého príkazu na deň tesne po výplate. Takto sa vám peniaze hneď odošlú na sporiaci účet a vy nebudete mať šancu ich minúť. 

Na vyššie spomínané drobné môžete použiť keramické prasiatko. Čím viac je naplníte, tým lepšie sa v budúcnosti budete mať.