Nástrahy paušálnej dane

Opakuje sa to každý rok. Daňové priznania a platby do štátnej pokladnice. Nemôžete s tým bojovať. Všetci musíme prispieť. Podnikatelia však majú jednu výhodu. Môžu sa rozhodnúť pre paušálnu sumu a platiť len vopred stanovenú sumu. Výhoda alebo pasca?

O čom hovoríme?

Rovná daň je jednotná suma, ktorá zahŕňa daň z príjmu a sociálne a zdravotné poistenie. Na rok 2022 je to 5 994 korún, ale pred rokom to bolo o viac ako päťsto korún menej. Prudký nárast je spôsobený hospodárskou situáciou a rastom cien. Aj napriek tomu je najvýhodnejšia paušálna sadzba, ktorú podniky platia každý mesiac v rovnakej výške.

Veľkým pozitívom je absencia administratívy a oslobodenie od podávania daňových priznaní. Okrem toho je suma pevne stanovená a nie je potrebné platiť štátu vysoké sumy v závislosti od skutočných príjmov.

Pozor na príjmy

Vyzerá lákavo. Žiaľ, len pre tých podnikateľov, ktorí nepresiahnu milión korún ročne. V súčasnosti, keď platy rastú a ceny tiež, je takýto limit ľahko prekonateľný. Ľudí, ktorí tento limit spĺňajú, pochopiteľne ubúda. Vláda však už dlho uvažuje o zdvojnásobení tejto sumy, čo by opäť otvorilo možnosť paušálnej dane pre veľký počet podnikateľov. Nejde však o okamžitú zmenu zákona. Ak by sa s úpravou začalo teraz, bola by hotová začiatkom budúceho roka.

Komplikácie na obzore

Nie je možné, aby niečo fungovalo ako hodinky a nevyskytli sa problémy. Aj rovná daň má svoje obmedzenia. Keďže podnikateľ nepodáva daňové priznanie, banky si pri schvaľovaní úverov alebo hypoték robia starosti. V opačnom prípade budete musieť preukázať svoj príjem. Ideálne s poslednou návratkou, ktorá bude pravdepodobne niekoľko rokov stará. A nekonečné bankové výpisy a daňové záznamy, kde zamestnanci nahliadnu do rodinného a pracovného rozpočtu.

Banky nie sú veľkými fanúšikmi rovnej dane a tento spôsob odpočtu nepodporujú. Samozrejme, je možné sa z paušálnej dane odhlásiť, a to vždy s mesačným oneskorením. Stačí, ak o tom informujete daňové úrady a začnete okamžite platiť daň v pomere k príjmom. Po podaní ďalšieho daňového priznania budú možno banky zhovievavejšie.