Presťahovanie, zn. ľahko. Nesplniteľný cieľ?

Hovorí sa, že je lepšie vyhorieť ako sa sťahovať. Myslíte, že je ľahké presťahovanie do nového bývania nesplniteľnou záležitosťou? Nemusí to tak vždy byť. Stačí všetko starostlivo naplánovať a samotnú ťažkú prácu na záver zveriť do rúk odborníkov.

Plánujte

Kľúčom ku všetkému je dobrý plán. Začnite od podlahy a starostlivo si spíšte, čo všetko je potrebné pred sťahovaním zariadiť. Kedy musíte objednať sťahovacie služby alebo vozidlo na prepravu nábytku, čo všetko budete sťahovať, čo vyhodíte alebo predáte niekomu ďalšiemu, čo musíte v novom byte dokúpiť alebo zariadiť. S takým plánom máte polovicu práce hotovú a teraz sa musíte pustiť do jeho realizácie.

Vyhraďte si dostatok času na triedenie oblečenia, riadu, knižiek a ďalších vecí, čo budete sťahovať. Snažte sa nazerať na situáciu bez emócií a naozaj pošlite ďalej všetko, čo nepotrebujete. Uľahčíte si tým veľkú časť starostí pri samotnom prevážaní vecí, pretože čím menej ich máte, tým menej ich musíte nosiť po schodoch.

Pošlite ďalej tú záhradnú zostavu, na ktorú len pražilo slniečko alebo slnečník, ktorý ste použili iba raz v Chorvátsku. Využite miestne charitatívne spoločnosti alebo online trhovisko, kde môžete svoje veci predať alebo ponechať za odvoz, pokiaľ by sa už nepredali za pre vás výhodnú cenu.

Organizujte

Teraz, keď už máte z domu všetky veci, ktoré už nechcete alebo nepotrebujete, začnite s ich organizovaním do krabíc alebo prepraviek. Postupujte logicky a najlepšie podľa miestností. Usporiadajte krabice tak, ako ich v novom budete aj rozbaľovať, tzn. najprv budete pravdepodobne potrebovať rýchlovarnú kanvicu a nejaký riad, následne potom v ďalších miestnostiach posteľnú bielizeň a periny. Všetky krabice starostlivo a čitateľne napíšte a skontrolujte, že ich sťahovacia spoločnosť naozaj umiestni tam, kam patrí. Ušetríte tak veľa času.

Ešte pred samotným sťahovaním si upresnite, čo všetko budete v prvých dňoch po nasťahovaní zariaďovať. Sťahujete sa cez víkend a už v pondelok musia deti do školy? Myslite na to a nechajte na vrchu veci, ktoré budú do školy potrebovať. Vytvorte si odškrtávacie checklisty, aby ste prvý deň a noc všetko rýchlo našli. A teraz je už všetko len na vás – zariadiť si pre vás útulný domov s veľkým D už musíte sami.